Lüks romantizm

Lüks yüzeyler, feminen ve romantik detaylar, pastel ve metalik ışıltılar… Şıklığından ödün vermeyen bu stil zamansız ve gösterişli iç mekanlar yaratma konusunda iddialı bir seçenek.

Beş duyuya seslenen bir stil bu. Çiçek desenleri nereyse burnunuza o kokuları taşıyabilir, metalik yüzeylerin yarattığı ışıltılar ise gözlerinizi kamaştırabilir. Cazibesi yüksek bu stil özellikle yemek odası, yatak odası ve ana yaşam alanlarında iddialı bir dekorasyon stili yaratmanın da anahtarı.

RENKLER Lüks romantizmin en önemli bileşenlerinden biri yalın bir zarafet taşıyor oluşu. Bu sebeple her şey abartıdan uzak ve son derece yalın. Bu hissiyatı en iyi şekilde besleyen ve hatta ön plana çıkaran şey ise renkler. Olabildiğince pastel bir renk kartelası edinmeye çalışın. Ekru, beyaz, toz pembe, şeftali, su yeşilleri çok yakışır.

H&M Home.

MALZEMELER Işığı adeta süzüyormuş hissi uyandıran incecik tül perdeler, tiril tril kumaşlar, parlak şöniller ile metalik yüzeyler stilin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Mobilyalarda sadece bronz, pirinç, altın ya da roze gibi metal kaplamalar değil aynı zamanda lake gibi parlak yüzeyler ya da aynadan yapılmış dresuar ve sehpa gibi parçalar da tercih edebilirsiniz.

FORMLAR Torna etkisi ya da Louis Kenz ayaklar tercih edebilirsiniz. Kıvrımlı formlara sahip mobilyalar romantizmin dozunu artırır. İşçiliğin çok olduğu mobilyalar aynı zamanda lüks hissini de pekiştirir.

Fotoğraf: Floria yemek odası, Doğtaş.