Limon çekirdeği filizlendirme – Limon çekirdeği ne zaman ekilir?

Son güncelleme:

Limon çekirdeği filizlendirme evde yapılabilir. Evde limon çekirdeklerini yeniden filizlendirmeniz için yapılması gerekenleri Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı. Bu işlem için sağlıklı ve organik olduğunu düşündüğünüz bir limona sahip olmanız yeterli.

LİMON ÇEKİRDEĞİ FİLİZLENDİRME

Limon çekirdeği filizlendirme

Öncelikle şunu belirtelim ki her çekirdek filizlenme aşamasına ulaşamıyor. Ya da belli bir süre sonra ne yazık ki kuruyarak hayata tutunamayabiliyor. Bu nedenle birden fazla çekirdek filizlendirmenizde fayda var. Bir adet limon içerisinde yer alan tüm çekirdekleri filizlendirmenizi öneririz.

  • Filizlendirme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle limon içerisinden çekirdekler ayıklanır.
  • Çıkartılan limon çekirdekleri bir süre kurumaya bırakılır.
  • Kuruma gerçekleştikten hemen sonra çekirdek dışında yer alan kabuk soyulur.
  • Soyulan çekirdekler nemli bir peçete içerisine belli aralıklarla yerleştirilir.
  • Çekirdekler yerleştirildikten sonra peçete katlanarak kilitli bir poşet içerisine yerleştirilir ve peçete yeniden nemlendirilir.
  • Yaklaşık iki hafta boyunca poşet ağzı hiç açılmayacak şekilde güneşe direk maruz kalmayacağı fakat aydınlık bir konuma yerleştirilir.

İki haftanın sonunda poşet içerisinden dikkatlice peçete çıkartılır. Filizlenen çekirdekler 5.5 lik minik saksılara ikişer adet olacak şekilde dikilir. Saksıların tabanında hava deliklerinin bulunması önemlidir.

Toprak olarak geçirgen, süzek, su tutmayan, organik maddelerce zengin bir toprak karışımı kullanabilirsiniz. Filizlenen çekirdekler belli bir boya ulaştıktan sonra gelişim süreci biraz yavaş ilerleyecektir.

AŞILAMA NE ZAMAN YAPILIR?

Limon çekirdeği filizlendirme

Bitki belli bir boya ve gövde kalınlığına ulaştıktan sonra aşılama yapabilirsiniz.

Aşılama yaparken seçeceğiniz limon türüne özen gösterebilirsiniz. Böylelikle ilerleyen süreçte verimli bir limon almanızda kolay olacaktır.

Toprak kurudukça sulama yapmalısınız. Toprak çok uzun süre kuru kalmamalı. Nemi bir ortamda daha keyifli büyüyecek ve gelişim gösterecektir.

Bitki geliştikçe bir derece büyük, alt tabanı bol hava delikli saksıya aktarılmalıdır.

LİMON ÇEKİRDEĞİ NE ZAMAN EKİLİR?

Limon çekirdeği organik limondan alınır. İlkbahar ve yaz ayları ekim – dikim için uygundur.

Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir?