LED hakkında

LED aydınlatma teknolojisi kısmen yeni bir teknoloji olarak kabul edilebilir. Bu sebeple onlar ile ilgili doğru bildiğimiz ancak aslında yanlış olan pek çok gerçek var.

1. Enerjiden tasarruf etmezler: Bir LED lamba bir florasan lambaya göre ortalama % 50 daha az enerji harcar. Normal bir ampulun ise ortalama 1/8’i kadar enerji harcar.

2. LED’ler düzgün çalışmaz: Tam tersi bir durum söz konusu. Neredeyse kusursuz işleyen bir teknolojiye sahipler. Bu sebeple televizyon, araba, sokak lambası ya da endüstriyel pek çok üründe LED teknolojisi kullanılıyor.

3. Çok pahalılar: Satın alma maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle LED lambalar pahalı olarak düşünülüyor. Oysa tasarruf ettikleri enerji, satın alma maliyetini kısa bir sürede amorti ediyor. Bunun için eski elektrik faturalarındaki kilowatt miktarı ile kullanmaya başladıktan sonraki kilowatt miktarını karşılaştırmanız yeterli.

4. Mavi ışık üretir: Günümüzde sıcaktan soğuğa kadar pek çok farklı değerde LED ışık seçeneği buluyor.

5. Geleneksel ampuller kadar ışık yaymaz: Bir ampul ya da aydınlatmanın ne kadar ışık üretebildiği watt değeri ile ölçüldüğünden LED’lerin daha az ışık yaydığı düşünülüyor. Oysa 10 watt’lık LED lamba 100 watt gücünde geleneksel bir ampul ile aynı miktarda ışık üretir.