Kuzeyli misin, güneyli mi?

0

Kuzeyin soğuk havasını ısıtan sıcak renkler ve dokular mı, yoksa güneyin sıcağını hafifleten açık renkliler mi? Dekorasyon stilinizi belirlerken iki zıt yön arasında kalmayın!

RAHAT, DOĞAL VE GÜNEYLİ
İşte tipik bir güneyli evi mutfağı. Günlerini daha çok uzun masalar etrafında, kalabalık aile bireyleri ve bolca yemekle geçiren güneyliler mutfağı çok daha fazla yaşam alanı olarak kullanıyor. Akdeniz sahil evlerinin açık mutfaklı yerleşimi, yemek alanı ile mutfağı akışkan biçimde birleştiriyor. Masif hatta ham denecek malzemeleri yine eski tarz mobilya ve aksesuarlar tamamlıyor. Eskinin tel dolapları, emaye kapları, antika porselenleri hepsi birer dekorasyon unsuru…
Doğal malzemeler
Ahşaptan sonra en sık kullanılan malzeme ferforje… İnce metal ayaklar, zarif kıvrımlar stili destekliyor. Açık renkler, toprak tonları beyazla birlikte kullanılıyor. Koyu renklerden mor, petrol mavi, hardal sarı ve bordo en çok tercih edilenlerden.
Kıvrımlı ama yumuşak formlar
Yumuşak formlu her şey dekorasyonun ana parçalarından. Buna romantik desenler de eklenince güneyli stiller kuzeye göre oldukça feminen bir hava yansıtıyor.

YALIN, DİNAMİK VE KUZEYLİ
Kuzey şehirlerinin iklim koşulları yüzünden kendini çalışmaya ve harekete adamış insanları evlerinde de bunu yaşamaya devam ediyor. Pratiklik düsturuyla dekore edilen evlerde az ama öz mobilya seçimleri bolca renkle hareketleniyor.
Ferahlık ve pratiklik
İklimden dolayı kuzeyliler yatak odasında da ışık görerek rahatlamak istiyor. Bu yüzden tercihlerini beyaz gibi açık renklerden ve ahşaptan yana kullanıyor.
Renklerle oynamak
Güneyin aksine renk geçişlerini daha vurgulu olarak kullanan kuzeyliler güneşe hasret olduklarından olsa gerek sarının hemen her tonunu gri gökyüzü renkleriyle birleştirmeyi ihmal etmiyor.
Hızlı tempoya bir mola
Kuzeyliler yoğun tempodan sonra rahatlamak için salonun bir köşesine konforlu bir uzanma koltuğu yerleştirmeyi ihmal etmiyor.

Fotoğraflar: Laura Ashley. Rasch duvar kağıdı, HannaHome.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.