Kuzeyli eklektik stil

Aile yadigari eşyalar, modern sanat objeleri ve renkli tekstillerin ustalıkla bir araya geldiği bu ev, sahibesinin masalsı dünyasının bir yansıması.

Orta yaşlı sayılabilecek bir çiftin evindeyiz. Ancak sade ve sıradan olmaktan çok uzak bir yaşam alanına ev sahipliği yapıyor çift. 53 yaşında olan John, Güney Londra’da Baltic isimli bir Polonya restorantı işletiyor. 43 yaşında olan Sam ise Notting Hill’de Cross isimli bir mağazanın sahibi. Cross da tıpkı Sam’in evi gibi eklektik kıyafet, ev eşyaları ve hediyelik aksesuarlara ev sahipliği yapıyor.
Sam’in tekstillere olan merakı John’un sanat ve antikaya olan merakıyla bir araya gelince ortaya son derece şaşırtıcı ve hikayesi bol bir ev çıkmış. Sam’in Jack ve Otto isimli 11 ve 8 yaşında iki oğlu bulunuyor. John ve Sam iki yıl önce evlenmeye karar vermişler. Ama aslında birliktelikleri uzun yıllara dayanıyor. Bu ev aslında John’un ailesine ait. Yapının yaklaşık 25 yıllık bir mazisi bulunuyor. Kensington Sam’in de doğduğu şehir. John’un ailesinin evinden sadece iki sokak ötede oturuyorlarmış eskiden. John annesini kaybedince buraya taşınmaya karar vermişler. Üç katlı bu yapı neredeyse hiç tadilat gerektirmemiş. Sadece zemin ve duvarda ufak tefek renk değişiklikleri ve bakım yaptırmışlar. Duvarları Sam beyaza boyatmış zeminde de zengin bir koyu kahve tonu tercih etmişler. Bu ton zaten eski rengine de oldukça yakın bir tonmuş. Evde en çok dikkat çeken detaylar herhalde tablolar. Tabloları asarken eski yeni kuralını uygulamışlar. Tek tip bir stildense farklı dönemlere ait sanat eserlerini harmanlayı tercih etmişler. Çiftin yatak odasında yer alan portre Sam’in büyük büyükannesine ait. Tablolar için çok fazla bütçe ayıramadıkları için daha çok ikinci el eşya satan dükkanlardan ve bit pazarlarından alışveriş yapıyorlarmış. Tabloları çok sevdiklerinden dolayı evde çok fazla boş duvar kalmadığını gülümseyerek anlatıyorlar.

Oturma odası: Oturma odasındaki koyu renk kanepe renkli yastıklar için sade bir fon oluşturuyor. Aslında ilk başta pembe olan bu kanepeyi ev sahibesi sonradan gri kumaş ile kaplatmış. Sehpanın ortasında yer alan pembe çiçekli sürahi Sam’in iç mekan tasarımcısı olan annesinden yadigar. Zemindeki halı Marni’nin. Duvardaki kelebek temalı tablo Chris Kenny’e ait.

Mutfak: Sam mutfakta çok fazla tadilat yapmamış. Mutfak dolapları Ikea’ya ait. Yemek kitapları ve tavalara ev sahipliği yapan açık raf sistemi bir antikacıdan. Balık tablosu Paris bit pazarından. Tabloyu arabanın tavanına bağlayarak getirebilmişler.

Dinlenme köşesi: Daybed John’un annesinden kalma. Orijinal rengi orman yeşiliymiş. Sam’e göre bu renk korkunç olduğu için sonradan beyaz kumaşla kaplanmış. Üzerindeki renkli yastıklar için harika bir fon oluşturmuş. Daybed’in hemen yanında duran ahşap bavul Hindistan’dan.

Yatak odası: Yatak odası pek çok tabloya ev sahipliği yapıyor. Bu tabloların bir kısmı aile yadigarı bazıları da bit pazarından,  eskici ya da antikacılardan alınmış. Bembeyaz duvar hem yatak örtüsü hem de renkli yastıklar için mükemmel bir fon. İşlemeli ayna John’un annesinden yadigar.

YAZI JENNIFER HASLAM FOTOĞRAFLAR INGRID RASMUSSEN DERLEYEN HANİFE YILMAZ