Kutuların içli-dışlı kullanımı

Bildiğimiz ahşap kutuların hem içini hem dışını kullanarak, mutfak ve oturma odası için iki güzel ünite yaptık.

Dördü bir arada mutfakta
ALETLER: Makas, şeritmetre, tutkal.
MALZEMELER: 4 adet 40×40 cm boyutunda ahşap kutu, desenli kağıtlar, 2 adet mandal, 2 adet numara etiketi.Evinizde bulunan ve artık hiç bir işlevi kalmamış kutularınızı, çekmecelerinizi ya da sandıklarınızı mutfağınız için saklama ünitesine çevirebilirsiniz. Bu üniteler kilerinizde de çok işe yarayacaktır. Hatta turşularınız ve salçalarınız da bu görselliğe eşlik edecekler.
DÖNÜŞÜM: Elinizin altında bulunan dergilerden, desen kataloglarından ya da kaplama kağıtlarından hoşunuza giden tüm desenleri keserek biriktirin. Daha sonra kesmiş olduğumuz bu kağıtları tutkal ya da kağıt yapıştırıcısıyla kutuların iç kısımlarına yapıştırın. 4 kutuyu da kapladıktan sonra eğer elinizde numara etiketleri var ise turşuları, reçelleri ya da yağları etiketlemek için kullanabilirsiniz. Numara etiketleriniz yoksa da sorun değil, bunu da kolaylıkla yapabilirsiniz.
NUMARA ETİKETLERİ: Öncelikle gazetelerde ya da dergilerde bulunan 2-3 cm boyutundaki rakamları keserek başlayın. Daha sonra bu rakamları 4×10 cm boyutundaki kartonlara yapıştırın. Delgeç ile kartın üst kısmını deldikten sonra numara etiketinizde hazır hale gelmiş bulunuyor.

Salonda çoklu duvar ünitesi
ALETLER: Makas, şeritmetre, tutkal.
MALZEMELER: 9 adet 40×40 cm boyutunda ahşap kutu, desenli kağıt.Elinizde eğer daha fazla kutu bulunuyorsa bu ünitelerinde arka kısımlarını kullanarak dekoratif bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Böylelikle daha geniş alanda daha fazla objenizi rahatlıkla sergileyebilirsiniz.
DÖNÜŞÜM: Elinizde bulunan dokuz kutunun beş tanesinin arkasını hoşunuza giden desenli kaplama kağıdı ile kaplayın. Bu kağıtları kutunun boyutuna göre önceden keserseniz yapıştırma sırasında buruşmalara ya da yırtılmalara mahal vermemiş olursunuz.
KONUMLANDIRMA: Kapladığınız beş kutunun kaplı kısımları ile diğer kaplanmamış dört kutunun iç kısımlarının size baktığı konumda kutularınızı yerleştirin. Bu konumlandırma dikine de olabilir enine de. Konumlandırmanızı yaparken bu kutuları birbirine tutkal ile yapıştırabilirsiniz. Size tavsiyemiz mutlaka ahşap çivisi ya da vidasıyla birbirine sabitlemeniz. Duvara monte etmek için10’luk vida ve dübel kullanın. Kutuların arkasına 6 cm’e 6 cm’lik delikler açın. Duvarda monte edeceğiniz yerleri işaretleyin. Matkap ile delik açıp dübelleri yerleştirip sabitleyin. Vidalama esnasında vidalara pul takarsanız daha sağlam olacaktır. kutuların sırt kısmı ince ise köşebent ile güçlendirin.

HAZIRLAYAN SERTAN ÖZANT FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR