Kuş evleri

Bahçelerimize, evlerimize konuk olan kuşlar için güzel bir fikrimiz var. Çocuğunuz ve eşinizle birlikte, güneşli bir hafta sonunda bir kuş evi yapmaya ne dersiniz?

Geçmişten günümüze devam eden bir gelenek kuş evleri… Hele ki evinize ait bir bahçeniz varsa tam da ailecek yapılabilecek bir haftasonu etkinliği… Hem daha çok kuş cıvıltısı duyabilir evinizde hem de onlara sıcacık ve sevimli bir yuva armağan edebilirsiniz.
Nasıl bir kuş yuvası yapacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, seçtiğimiz kuş evi örneklerine bir bakın. Yapıp yapamayacağınıza ya da hangisini yapmak istediğinize sonra karar verin. İpucu, evinizin dekorasyon stilinden ya da sadece doğadan lham alabilirsiniz.
İlk olarak kuş evinizin ana malzemesini belirlemeniz gerekiyor. Dışarıda kullanacağınız, hava şartlarına uygun  olması ve uzun süreli kullanım için öncelikli olarak ahşap malzemeler tercih edilmeli.İster ahşabın doğal rengini kullanın ister rengârenk boyayın!İster tek katlı ister apartman yapın.Eğer klasik bir kuş evi yapmak  istemiyorsanız evinizde kullanmadığınız bir demlik ve bir tabak dahi size ilham verebilir. Yeni aldığınız ama  ayağınıza büyük gelen bahçe botlarınızı değerlendirebilirsiniz. Elde ki birkaç doğal malzeme ile onu bambaşka  bir sanat eserine çevirebilirseniz. Bu çalışmayı yaptıktan sonra evde bir kenarda duran eşyalara artık daha farklı  bir gözle bakabilirsiniz.

İŞTE UFAK BİR SÜRPRİZ DAHA

İşinizi biraz daha kolaylaştırmak adına hazır kuş evi kalıplarını da kullanabilirsiniz. Kalıp önerisi bizden güzelleştirmek sizden…
1. İstediğiniz ölçülerde yazıcıdan isterseniz renkli kalın kâğıda çıktısını aldıktan sonra dış çizgilerinden kesin.
2. Tüm noktalı çizgiler boyunca katlayın.
3. Katladığınız yerlerdeki paylara yapıştırıcı sürün ve birbirine yapıştırın.
4. İki ayrı parça olan kareyi de çatı olarak üstüne yapıştırın.
5. Küçük noktalı yerlerden delikler açın.
6. Dışını istediğiniz gibi süsleyin.

HAZIRLAYAN AYŞENUR SAYHAN TEKİN / Whitecountryhousee.blogspot.com