Kumaş sözlüğü

Tüllerden kadife döşemeliklere kadar pek çok kumaş türü cezbeden tonlarıyla karşımıza çıkıyor.

Çerçeve, İkea

Kumaş türleri:
Koton: Pamuklu kumaş da denir. Pamuk bitkisinden elde edilen ipliğin dokunmasıyla oluşur. Makinede de rahatlıkla temizliği yapılabilen pamuklu kumaşlar yatak örtüsü nevresim gibi tekstiller için idealdir.
İpek: İpek böceği kozasından elde edilen doğal bir liftir. Kaygan ve parlak bir dokusu vardır.
Şönil: Şönil  dokuma, daha çok uyandırdığı sıcaklık hissiyle ön plana çıkar. Kış ayları için en favori kumaş türlerinden biridir.
Keten: Doğal liftir. Kırışık bir yapısı vardır. Sağlam olduğundan döşemelik olarak da tercih edilir.
Kadife: Yumuşak dokusuyla mekana sıcaklık ve zenginlik katan bir kumaş türüdür. Kış mevsimi için ideal dokulardan biri.
Vinil: PVC’den yapılan sentetik bir kumaş türüdür. Deriyi andırır. Temizliği çok kolay olduğundan yemek sandalyelerini ya da tabureleri vinille kaplamak için çok akıllıca olur.
Yün: Ankara keçisinin tüylerinden elde edilen kumaştır. Dayanıklıdır bu sebeple döşemelik olarak tercih edilebilir. Ayrıca içinde bulunduğu mekan zengin bir görünüm katar.
Yapay süet: Tıpkı gerçek süet gibi görünür. Ancak yapay süetin leke tutmama özelliği daha fazladır. Kış için ideal bir kumaş türüdür.

Mentol ferahlığı
Yeşilin alt tonlarından biri olan mentol yeşil pastel bir renktir. Evde dingin, huzurlu ve ve enerjiyi dengeleyen bir  hava yaratmanızı sağlar.
Zemindeki mentol rengi kadife kumaş, Persan. Sulu boya efekti kumaş, Lot. Uçuk mavi kumaş, Gelişim tekstil. Bej-yeşil kumaş, çerçeve, Ikea. İki renkli kumaş, Ketenci. Ham dokulu kumaş, Müge Krespi Home Collection. Ufak çerçeve, Marks&Spencer. En alttaki desenli kumaş, Damask. Yeşil renkli tafta kumaş, Müge Krespi Home Collection. Ağaç motifli kumaş, Ketenci. Damla desenli kumaş, Sertex. Çerçeve, Ikea.

Mercan kırmızı
Capcanlı ve her mevsime yakışan bir renk var karşımızda! Mercan resiflerinin sıradışı parıltısından esinlenen bu renk mavinin tam kontrast rengidir, enerji doludur. Mesela indigo ile mükemmel bir kombin oluşturur.
Zemindeki keten kumaş, Ikea. Damask desenli tül, Damask. Mercan desen kumaş, Persan. Nar çiçeği koton kumaş, Müge Krespi Home Collection. Seramik nar, Tepe Home. Tuval desenli kumaş, Gelişim Tekstil. İki renkli kumaş, Ikea. Nar çiçeği  kadife kumaş, Müge Krespi Home Collection. Bayrak kırmızı kadife kumaş, Bobbin Tekstil. Nakışlı keten peçete, bardak altlığı, Livving. Çiçekli kumaş, Ikea. Askı, Park Bravo Home.


HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR YAPIM ASİSTANI BÜŞRA SARI