Kumaş ama nasıl?

Odalarınız için döşemelik ya da perdelik kumaş seçeceksiniz. Peki kış sezonunun modasında, hangi kumaşı nerede kullanacaksınız?

Alkantra: Sağlam yapısı ile ön plana çıkıyor. Ağırlıklı olarak perde, duvar kaplamaları, örtü, kanepe ve koltuklarda kullanılıyor.
Kaşmir: Sıcak ve yünlü bir dokusu var. Perde, battaniye ve yastıklarda kullanılıyor.
Emprime: Resimlendirilen hafif koton kumaş. Duvar kaplaması, perde, kanepe, masa örtülerinde kullanılıyor.
Damasko:
Genellikle iki taraflı olarak dokunan kumaşta desenler mat saten iplikler üzerine parlak saten dokuma kombinasyonu ile oluşturuluyor. Duvar kaplamaları, perde, koltuk ve yastıklarda kullanılıyor.
Jakar: 1801’de Joseph-Marie Jacquard’in keşfettiği bu dokuma şekli, yaratıcısının adını taşıyor. Bu yöntemmetrele geliştirilen tüm kumaşlar onun adıyla anılıyor. Koltuk, kanepe, duvar kaplamaları ve perdelerde kullanılıyor.
Yünlü:
Koyun yapağının işlenmesiyle elde ediliyor. Yün dokunurken pek çok farklı görünüm kazanıyor. Sandalye, perde, duvar kaplaması ve yastıklarda geniş bir kullanım alanına sahip.
İran ipeği:
İran’dan gelen ipek kumaş, en görkemli döşemelikler arasında yer alıyor. Hiçbir zaman tek renk olarak kullanılmayan kumaş, çoğu zaman işlemeli olarak üretiliyor.
Keten:
Koton ile kolayca karıştırılabilir. Ev tekstili, perde, kılıf ve yastıklarda kullanım alanı buluyor.
Moher:
Bu çok ince ve parlak hayvan lifi, genellikle keçi yünü angoradan yılda iki kez elde ediliyor. Perde ve sandalyelerde kullanılıyor.
İpek:
Çinliler tarafından keşfedilen ipeğin çok çeşidi bulunuyor. Perde, duvar kaplaması ve yastıklar için ideal.
Tafta:
Sık dokunmuş ipek görünümlü kumaşı parlak görünümünden tanıyabilirsiniz. İpek iplik yerine viskon ile dokunduğu için daha ucuz. Perde ve duvar döşemelerinde kullanılıyor.
Kadife:
Kadife kumaşın pek çok çeşidi bulunuyor. Koton, ipek, yün ve keten kadifeler gibi… Motiflerine göre farklı biçimlere sahip olanları da var. Koltuk, duvar kaplaması ve perdelerde geniş bir kullanım alanına sahip.
Koton:
İpek kumaş ile tersten dikilerek desenlendirilen koton kumaşın ipek olan tarafı ipek iplikle tekrar dokunuyor. Böylece kumaş işleme etkisi kazanıyor. Perde, duvar kaplaması, koltuk ve yastıklar için ideal.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ Fotoğraflar: Tasarım Perde, Telamor.