Küçük mutfağı nasıl planlamalı?

Hiç şüphesiz evin en çok trafiği olan alanlarından biri mutfak. Küçük bir alanı en işlevsel şekilde değerlendirmek için neler yapmalı?

Küçük mutfağı planlarken
1. Küçük mutfakta dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri mobilyaların derinliği. Alan dar olduğu için derin olmayan dolaplar tercih edebilirsiniz.
2. Küçük mutfakta radyatörlerin kapladığı alan bile çok önemli. Radyatörlerin mikro ince olanlarından ya da yerden ısıtmayı tercih edebilirsiniz.
3. Küçük ve biçimsiz bir mutfağınız varsa mutfak dolaplarında girinti ve çıkıntıları mümkün olduğunca  değerlendirebilmek için bir marangozdan yardım alın.
4. Küçük mutfakta en değerli alanlardan biri duvarlardır. Tavana kadar dolap yaptırarak depolama için ihtiyaç duyduğunuz yeri açabilirsiniz.
5. Ölçüye göre planlama büyük önem taşır. Çatal bıçakların uzunluğu, kavanozların ölçüleri bile gerekiyorsa alınıp tüm açık raf ve dolap içi raflar ona göre planlanmalı.

U plan (Yukarıdaki fotoğraf)

Mutfağın tüm alanlarını değerlendirebilen bu planlama sayesinde hem çalışma hem de pişirme için yeterli alan yaratılabilir. Siz dilerseniz bir ucunu tamamlamayıp mutfağı L şekilde planlayabilirsiniz.

Kabin
Tek odalı ya da stüdyo tipi dairelerde bir mutfak kabini yaptırabilirsiniz. Küçük ama kullanışlı bir alan olduğu için tüm işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Köşede
Mutfağın sınırlarını çizen duvarları dilerseniz açarak yaşam alanının bir köşesinde bu tarz bir mutfak alanı oluşturabilirsiniz.