Küçük mekanları etkili kullanmanın 10 yolu

Bir evin büyüklüğü ne olursa olsun, düzenli olmak hayatı kolaylaştırır ve alan küçükse önemi ikiye katlanır. Küçük bir evin her m2’sini etkili şekilde değerlendirmenin ipuçlarını veriyoruz.

İsterseniz “Küçük ev dekorasyonu” sayfamızdan da pek çok öneriye ulaşabilirsiniz.

EŞYALARINIZA UYGUN YERLER BULUN

Bir eşyaya evin içinde bir türlü koyacak yer bulamıyorsanız, aslında ona evinizde yer yoktur. Ya uygun bir yer bulun ya da gitmek zorundadır.

İYİ BİR GÖZLEMCİ OLUN

Sahip olduğunuz her bir eşya ama pratikte ama görüntüde size hizmet ediyor olmalı. Etmiyorsa, birine verin.

DEPO ALANI OLUŞTURACAK EŞYALAR TERCİH EDİN

Çekmece ve bölmeleri olan mobilyalar her an etrafta olması gerekmeyen eşyaları ortadan kaldırmak için iyi bir seçim. Bu tür mobilyaları tercih ederek görüntü kirliliğinden kurtulur ve ekstra depo alanı kazanırsınız.

ALANLARI İŞLEVİNE GÖRE DÜZENLEYİN

Her odanız ve odanızın içindeki her bir köşe, orada kullandığınız eşyalara uygun depolama alanlarına sahip olmalı. Örneğin evinizin yemek odasını aynı zamanda ev-ofis olarak kullanıyorsanız o mekanda dosyalarınız için dolaplar ve ofis gereçlerini koyabileceğiniz kutular bulundurun.

GİYSİ DOLABINI ORGANİZE EDİN

Ayakkabı rafları, içi gözüken veya üzerine etiket yapıştırabileceğiniz kutular, şapka kutuları ve çekmeceler giysi dolabınızı derlemenize yardımcı olur ve kullanılmadıklarında dolabınızın içinde her eşyanın kendi yeri olmasına olanak sağlar.

ASKILARDAN FAYDALANIN

Dolap kapaklarının içine, banyoya, uygun olacağını düşündüğünüz duvarlara dekoratif askılar asın. Havlular, anahtarlar, şapkalar ve bu tip eşyalarınız için kullanışlı olurlar.

GRUPLANDIRMALAR YAPIN

Sepetlerinizi, cam kavanozlarınızı ve diğer dekoratif saklama kaplarınızı gruplandırırsanız; ihtiyacınız olduğunda hepsini çok kolay ulaşabileceğiniz bir yere koymuş ve estetik olarak göze güzel görünecek şekilde düzenlemiş olursunuz.

EŞYALARINIZI KULLANDIĞINIZ YERLERDE SAKLAYIN

Bir eşyayı nereye koyacağınıza karar verirken onu nerede kullandığınızı düşünün. Örneğin mutfakta ocağa yakın olan çekmece ve dolaplara yemek yaparken kullandığınız araçları koyun.

ÇEKMECE İÇLERİNİ BÖLMELERE AYIRIN

Çekmecelerinizi bölmelere ayırmak oldukça hesaplı ve kolay bir işlemdir. Sonradan eklenebilen bölmeleri de kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu bölmeler sayesinde çekmecelerinizin içinde yığın halinde duran eşyalarınızı sınıflandırıp düzen içinde saklayabilirsiniz.

DOLAP İÇİ DÜZENİ İYİ AYARLAYIN

Dolaplarınızın içinde katlı raflar, bölmeler ve dolap içi düzenleme sistemleri olsun ki iki katı eşya yerleştirebilirken bu eşyaları düzen içinde organize edebilin. Böylelikle dolaptan bir şey alırken diğer eşyaların düşmesine de engel olursunuz.

Yatak odanız küçükse pratik önerilere göz atın: Dekorasyonla genişleyen yatak odaları