Küçük eve akılcı çözümler

Yüksek mimar Selma An, Çukurcuma’daki küçük metrekareli evinde, içinde iyi fikirler barındıran yaşam köşeleri kurgulamış.

Yüksek Mimar Selma An’ın iki yıl önce satın alıp uzun bir restorasyon çalışmasından sonra kendisi için yarattığı küçük ve kullanışlı ev, Çukurcuma’nın tarihi binaları ile meşhur Faik Paşa Yokuşu’nda yer alıyor.

Çukurcuma’daki iki oda bir salondan oluşan ev, baştan sona yenilenmiş. Evde duvarlar kazınarak eski tuğlalar ortaya çıkarılmış. Tüm elektrik ve su tesisatı baştan yapılmış. Zemin tamamen sökülmüş ve  altına yerden ısıtma sistemi döşenerek yeniden yapılmış. Banyo ve mutfakta ahşap görünümlü seramikler tercih edilmiş. Böylece tüm mekanda tek bir zemin kaplaması hissi yaratılmış. Evin mobilyaları dahil hemen tüm ahşap işleri mimarın sürekli çalıştığı Beyoğlu Tophane’de atölyesi olan Engin Öztürk’ün ellerinden çıkmış.

Önceki evinden birkaç parça hariç hiçbir eşya getirmeyen Selma An, yeni evinde mekana uygun ölçülerde mobilyalar yaptırmış. Evin tüm kartonpiyerleri Beyoğlu Boğazkesen’de bir kartonpiyerciye özel olarak yaptırılmış. Salonda normal bir  kanepe yerine kalabalık misafirlerin rahatça ağırlanabileceği, mekandan maksimum fayda sağlanabilecek konforlu bir sedir/kanepe yaptırılmış. Sedir aynı zamanda iki ayrı kişinin yatabileceği ölçülerde tasarlandığı için salon ile antreyi ayıran bölüme takılan portatif perdeler ile gerektiğinde misafirler için ekstra  bir odaya dönüşebiliyor.

Evin eski banyosu küçük ve kullanışsız iken tadilat sırasında banyo genişletilip daha konforlu bir hale getirilmiş. Yine mutfakta bulunan ve atıl olan balkon, tadilat sonrasında fonksiyonel bir bölüme dönüştürülmüş. Böylece yeni mutfağa çamaşır makinesi bile rahatça sığmış. Evdeki mobilyalar tasarlanırken küçük evlerde sorun olan ütü masası, elektrikli süpürge gibi tüm aletler düşünülmüş. Her mobilya bir amaca hizmet edecek şekilde ölçülendirilip yaptırılmış. Sonunda da  ortaya hiç dağınık olmayan, her şeyin kendine ait bir yeri ve düzeni olan bir yaşam alanı çıkmış.

Salondaki sedir formlu ahşap kanepe, kütüphaneli çalışma masası ve masif sehpa ev sahibi tarafından çizilip eve özel yaptırılmış. Altı saklama alanlı kanepenin kumaşı Laura Ashley. İMÇ Blokları’nda Elif Minder, kanepenin minder ve yastıklarını ölçüsüne göre hazırlamış. Lambader, yıllar önce eskiciden alınıp Şişhane’de bir abajur firması tarafından yenilenmiş. Girişte, her iki duvarda yer alan seramik nazarlıklar ev sahibinin arkadaşı seramik sanatçısı Cahide Erel’in ev hediyesi.

Çalışma ve misafir odası olarak kullanılan küçük odadaki daybed, Ikea’dan alınmış. Üzerindeki ikat yastıklar Galata’daki 8metrekare’den. İlk başta doğal halinde bırakılan tuğlalar mekan daha aydınlık ve ferah görünsün diye sonradan beyaza boyanmış. Ayna, Çukurcuma antikacılarından.

Masif yemek masası yine eve özel yaptırılmış. Sandalyeler eski evden getirilmiş.

Mutfak dolapları ve tezgah ev sahibesi tarafından projelendirilip kendi ustası tarafından hayata geçirilmiş. Lavabo ve bataryalar Villeroy&Boch marka.

Yatak odasının bir duvarı tamamen dolapla kaplanmış. El oyması ahşap yatak başı ve ayna Çukurcuma’daki antikacılardan alınıp yenilenmiş. Komodinler Dolapdere’deki mobilyacılarda  yaptırılmış.

HAZIRLAYAN NAHIDE TOROS FOTOĞRAFLAR ENGIN AYDENIZ