Küçük evde büyük mutluluk

İzmir Karşıyaka’da minik ve sevimli bir ev. Aydın ailesi 90 metrekareyi dantel gibi işlemişler; sabırla, umutla, sevgiyle…

Ayça-Volkan Aydın ve minik oğulları Devin İzmir Karşıyaka’daki bu eve 2014 yılının Ağustos yılında taşınmış. 2 oda bir salondan oluşan 90 metrekarelik bu ev, onların taşınmasıyla sıcacık bir yuva haline gelmiş. “Bizi bu eve ilk çeken minik bahçesi ve bu bahçeye inen birkaç basamak oldu. Oldum olası bahçeli bir yuvam olsun istedim. Ama öyle dönüm dönüm, hektar hektar değill sadece ayak basıp birkaç şey ekip, suladığımda toprak kokusu alabileceğim minik bir alan. Evden içeri girince düzenli, sevimli ve hayalini kurduğum sıcak ev konseptini rahatlıkla uygulayabileceğim bir ev olduğunu gördüm” diye anlatıyor bu eve taşınma maceralarını Ayça Hanım.

Evin en sevilen köşesi burası. Volkan Bey kitap okurken Devin de oyun oynuyor bu köşede. Şöminenin tasarım ve yapımı genç çifte ait.

Taşınmaya karar verdikten sonra da evde değişimlere başlamışlar: “Öncelikle mutfak değişti. Country esintisini yakaladık ve minik bir yemek alanı yarattık mutfakta. Ayaküstü atıştırmak için çok keyifli oldu açıkcası. Ardından mutfak ve koridorda granit kullanmayı hiçbir zaman tercih etmediğim için ıslak alan dışında tüm kalan yerleri parkeye çevirdik.”Evin genelinde sakin ve huzurlu renkler göze çarpıyor: “Kahveden asla vazgeçmedim, pembe mavi ve beyaz kombininin bir süre sonra gözümü yorabileceğini düşündüğüm için krem, buz mavi, pembe ve gri ile oynadım. Düz renk mobilyaları ayrıntıda renklerle şenlendirdim.”

Ayça Hanım evinin tam bir tarzının bullunmadığını söylüyor.

Sevdiği ve gözünün beğendiği herşeyi bu evde bir araya getirmiş. Biraz İskandinav biraz kır evi, ama hepsi de uyum içinde. Koltukları seçerken kesinlikle rahat ve açık renk olmalarına dikkat etmiş. Mobilyalarda ise keskin hatları tercih etmiş. Çok sevdiği kareli deseni kırlentlerine uygulamış. Babasından kalan ve anıları olan objelerle aile fotoğraflarına da yer vermiş evinde. Severek biriktirdiği tabaklarını ise salonunun duvarında sergilemiş. Genç çiftin el ele vererek baştan yarattıkları bu minik ev onların tarzını ve sıcak kişilliklerini yansıtıyor. 

Yemek alanındaki ceviz masanın rengi eskitme yapılarak değiştirilmiş.

Mutfaktaki aksesuarlar Koçtaş. Pembe Fiyonk Home, Boyner Evde. English Home, Esse ve Ikea’dan alınmış.


Ev sahibesi antreyi döşerken eve gelince kendimi nasıl iyi hissederim diye düşünmüş. Bu nedenle bu alanda bakınca onu mutlu eden biblolarına yer vermiş.

Yatak odasında Ayça Hanım’ın hayal ettiklerini abisi Serhat Bey gerçeğe dönüştürmüş. Dolaplar boyanmış. Duvarlara kağıt uygulanmış.

Yatak odasında Madame Coco, Ikea ve Pembe Fiyonk Home’un aksesuarlarına yer verilmiş.

Ayça Hanım’ın eski kapı ve panjur merakı duvarlarda kendini göstermiş. Salondaki iki sütun bu desende duvar kağıdıyla kaplanmış. Duvar kağıdı, Niş Kağıtçılık.

HAZIRLAYAN GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR IBRAHIM ÖZBUNAR