Küçük bütçe ile ferah etki

Son güncelleme:

Kiraya verdikleri dairenin açık plan mutfağında, kısıtlı bir bütçe ile neler yapılabileceğini görmek isteyen ev sahipleri, çözümü boyamak da bulmuş.

ÖNCESİ

Eskiyi yenilemek için en hızlı çözüm çoğu zaman boyadır. Ekonomik olduğu kadar, özgür hareket etme lüksü veren bu çözüm ile tazelenen bir mutfağı sahibinden dinleyelim:

“Boyama için kolları sıvadıktan sonra, boya yapacağımız alanı analiz ettik. Ardiye olarak kullanılan 1+1 dairemizin mutfak bölümü salonun içinde yer alıyor. Kiraya vereceğimiz bu daire için az bir bütçeyle neler yapabileceğimizi görmek istedik. Küçük bir alan ve salonun içinde yer aldığı için açık renklere sahip olmasına karar verdik. Ahşap mutfak mobilyalarının arka planında beyaz fayans kullanırken siyah derz seçerek mutfak tezgahının siyah tonuyla bir uyum yakaladık. Siyah derz modern bir etki yaratırken, düz beyaz yüzey görünümünün sıkıcılığını da gidermiş oldu.

Boyadan önce dolap içlerini ve kapaklarını temiz ıslak bir bez ile silmeyi unutmayın. Kuruduktan sonra boyayı yapmaya başlayabilirsiniz.

DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Mutfak dolapları çok koyu renkli olduğu için biraz daha efor sarf etmemiz gerektiğini elbette biliyorduk. Youtube kanallarında birçok video izledikten sonra @dekotrend’in reçetesi ile uygulamaya geçtik!

Dolabın yüzeyini temizledikten sonra sahneye boyalar çıktı. Cadence Beyaz-Hybrid (Hibrit) Multisurface boyasını sünger rulo fırça ile dolabın hem iç, hem de dış yüzeyine uyguladık. Her kat arasında yaklaşık 24 saat bekledik. Boya görünüşte kurumuş gibi olsa da kimyasal kuruması için bu süreyi beklemek gerekiyor.

Rulo fırçayı kullanırken yüzeye çok bastırmadan, hafif el hareketleriyle kolayca boyayı yüzeye uyguladık. Fırçanın ulaşamadığı daha derin yerler için ise 726 numaralı sentetik fırçayı kullandık. İlk kat kuruduktan sonra görüntü pek hoşunuza gitmeyebilir.

Panik yok! Alt yüzey oldukça koyu bir renge sahip olduğu için boyanın kapatmaması normal. Hatta ilk kat sonrasında ‘boyacı ustasını gizliden aramalı mıyım?’ diye düşünmedim değil.

Bu arada, her kat için 24 saat beklerken, pencereleri açmayın. Çünkü hızlı kuruma değil, kimyasal kurumanın gerçekleşmesi gerekiyor. 4. katta istediğimiz pürüzsüz beyaz rengi görebildik. Ardından vernik uygulamasına geçtik. Cadence akrilik mat vernik için kadife rulo fırça kullandık. Kuruduktan sonra mutfak hazırdı.

HAZIRLAYAN: SELEN OKAN