Küçük alanlar

Küçük metrekareli evleri dekore ederken bazı ipuçları vardır ki, bu alanlarda büyük fark yaratırlar.

1. Eğer yaşam alanınız küçükse, mobilyalarınızı da küçük ölçekli seçmeye dikkat edin. Alanın daha geniş olduğunu hissedeceksiniz.
2. Alanınızı dikey olarak da kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca tavana kadar olan tüm alanı değerlendirin. Özellikle depolama çözümlerini bu şekilde uygulayabilirsiniz.
3. Kullanacağınız mobilyaların işlevsel hatta çift kullanıma yönelik olmasına özen gösterin. Depolama alanına sahip ya da yatak olabilen koltuklar, sehpa olarak da kullanabileceğiniz puflar işinizi görebilir.
4. Kullanacağınız bir ya da iki parça için daha fazla para harcayın örneğin kitaplık ve depolama üniteleri için. CD, DVD gibi eşyalarınızı sınırlandırarak bu alanlarda depolamayı deneyin.
5. Mobilyalarınıza tek seferde karar vermeyin. İlk önce en önemli parçayı belirleyin. Odanıza göre bu bir kanepe ya da yatak olabilir. Onu seçip yerleştirin ve diğer eşyaları etrafına ondan sonra yerleştirmeye başlayın.
6. Mobilyalarınızı seçerken ayaklarını da dikkate alın. Büyük ayaklı mobilyaların zeminde kapladığı alan daha fazla görünür. Bu nedenle yaşam alanınız küçükse daha ince hatta metal ayaklı mobilyaları tercih edebilirsiniz.
7. Koyu renkli bir zemin, açık renk duvar ve mobilyalar yaşam alanınızı olduğundan daha ferah hissetmenize neden olabilir.
8. Parlak lake mobilyalarla küçük alanlarda harikalar yaratabilirsiniz.
9. Mobil ve çok amaçlı mobilyaları tercih edin. Taşımanın kolay olacağı mobilyaları seçin, böylece onları hareket ettirerek yaşam alanınızın farklı köşelerinde farklı amaçlarla kullanabilirsiniz.
10. Aydınlatma sayısını mümkün olduğunca çok tutun. Aydınlık her zaman işe yarar.
11. Mümkün olduğunca zemini boş bırakmaya çalışın. Örneğin zemini kaplayan bir kütüphane yerine duvara asacağınız kitap raflarını tercih edin.
12. Renkten korkmayın. Evet, beyaz renk odanızın daha büyük görünmesini sağlar, ama koyu parlak renkteki boyada doğru renk mobilyalar ile eşleştirildiğinde aynı etkiyi sağlayabilir.