köy-evi-dekorasyon

Köy evine retro dokunuş

Son güncelleme:

Sakarya’nın bir köyünde yer alan, genişçe bir bahçeye sahip, 140 metrekarelik müstakil bir evdeyiz. Yaşanmışlığın buram buram hissedildiği evde, beyaz eşyalar hariç her şey ikinci el.

“BAZEN ÇOK PARAYA İHTİYAÇ YOKTUR”

Aylin Canay “Bazen çok paraya ihtiyaç yoktur ev döşemek için, yeter ki yapmak isteyin. Ben hiç bir parçaya deli paralar ödemedim. Bazen 10 lira, bazen 50 liraya ikinci el aldım. Pazardan sevimli ucuz kumaşlar alıp kaplanacaklar kaplandı, boyanacaklar boyandı sonrasında da evin en sevileni oldu” sözleriyle anlatıyor, Sakarya’nın bir köyünde
7 yıl önce eşi Selçuk Bey ile yaptıkları evlerini.

KENDİLERİ İNŞA ETTİRDİ VE DEKORE ETTİ

Müstakil evi kendileri inşa ettirip ardından dekore etmişler: “En önemlisi evi başkaları için değil kendimiz için düzenledik. Bir parçanın, bir rengin diğerine uyması için hiç uğraşmadım. O an kırmızı olabilir, sarı olabilir kafamda canlandıysa olmalıydı, olabilir mi diye düşünmedim ve de oldu. Hala sedirde oturup soba yakıyorum milenyum çağında. Sizler de kendiniz için yapın. Yarınımızın garantisi yok, o yüzden sevdiğiniz şeyleri sonraya bırakmayın. Evinizin, hayatın tadına varın.”

SALON, MUTFAK, BANYO VE YATAK ODASI

Ev büyük bir salon, mutfak, banyo ve yatak odasından oluşuyor. Sonradan ek olarak ateş tuğlasından yapılan bölüm, yemek ve keyif alanı olarak planlanmış. Evin girişinde ise büyük bir veranda yer alıyor. Burada da oturma ve keyif alanları oluşturulmuş.

“İÇİMDEN GELDİĞİ GİBİ YAŞADIM, YAŞIYORUM”

“Şalvarımla, renklerimle, hayat tarzımla… Kimsenin beğenmesi için uğraşmadım, içimden geldiği gibi yaşadım, yaşıyorum.”

SALONDA SARI BERJERLER

Salonda sarı berjerler tüm güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Antika ayna, odaya derinlik katıyor.

DUVARDA HAM AHŞAPLARDAN KİTAPLIK

Duvara monte edilen ham ahşaplar, kitaplık olarak düzenlenmiş. Aralarda ikinci el aksesuarlar göze çarpıyor.

Salondaki eşyaların hemen hemen hepsi ikinci el. Hepsi de çift tarafından özenle toplanmış. Bazı eşyalar ise ev sahipleri tarafından yapılmış.

Yemek masasının ayağı eski bir dikiş makinasının ayağı. Sökülüp ham ahşaba monte edilmiş. Çevresine ise farklı sandalyeler yerleştirilmiş.

“Yaşanmışlığı ve eskiyi çok seviyoruz. Bu nedenle seçimlerimiz de buna göre oluyor. Evimizde yaptıklarımız bizim bakış açımız. Sedir, soba ve yer sofrasının keyfini hiçbir şeye değişmem.”

MUTFAK

“Mutfak aşığı bir insanım. Saat kavramı olmadan yorulmadan her salisemi geçirebilirim. Pratik şeyler yapmayı, kalan yemekleri değerlendirmeyi, az malzemeyle göze hitap eden sofralar kurmayı çok seviyorum.”