Köşe bucak aydınlanın!

Konu ev dekorasyonu olunca her stilin ayrılmaz parçası haline dönüşen aydınlatma öğeleri, yeni nesil malzeme seçimleri ve form anlayışı ile hayatımıza farklı bir bakış açısı katıyor.

Eskitme metal sarkıt, Highlight.

Yaşam alanlarının gün ışığı dışında yapay ışık kaynakları dediğimiz lamba ışığı ile aydınlatılmaya da ihtiyaç duyuşu ile evlerimizdeki ışıklandırma konusu dekorasyondaki önemli adımlar arasında yerini alıyor. İşlevinin yanı sıra görsel zenginliğinin de gitgide daha çekici bir hal aldığı günümüz aydınlatma tasarımları, seçim yapmayı her geçen gün biraz daha zorlaştıran bir çeşitlilikte karşımıza çıkıyor. Heykelsi görünümleri ile kimi zaman şaşırtıcı formlar sergileyen sarkıtlar, stilize gövdeleri ile dikkat çeken lambaderler, salon ve yemek odalarının yanı sıra yatak odalarında ve antrelerde de keyifle kullanılan aplikler ve abajurlar her dekorasyon tarzına uygun çoklu seçeneklerle yaşam alanlarımızı tamamlıyor. Altından gümüşe, bakırdan pleksiye kadar her malzemeye bürünebilen aydınlatma öğeleri kimi zaman piliseler içinde uçuşur bir vaziyette hayatımıza farklı bir bakış katıyor, kimi zaman ise Murano camı ile büyülü bir hikaye sunuyor bizlere.

Aydınlatma ile ilgili doğrular
• Katmanlı ışık, doğru bir aydınlatmanın öncelikli anahtarıdır. Katmanlara ayıracağınız bir ışıklandırma ile günün her saati için ideal bir mekan yaratabilirsiniz.
• Oturma odanızın çok yönlü aydınlatma düzeni için üç veya daha fazla elektrik devresi kullanabilirsiniz.
•Yaşam alanını destekleyen tablo üzeri aydınlatmalar ve şömine üzerinde kullanılabilecek aplikler ile mekanın atmosferine inanılmaz bir çeşitlilik katabilirsiniz.

Tepta Aydınlatma.

Sakın unutmayın
• Kapalı mekanlarda beyaz rengin ışığı yansıttığını, siyah rengin ise ışığı absorbe ettiğini unutmayın. Bu yüzden, aynı aydınlatma düzeyini elde etmek için koyu renkli bir odanın beyaz veya açık renkli bir odadan daha fazla ışığa ihtiyaç duyacağını göz önünde bulundurun.
• Düşük seviyeli bağlantıları oturma odanızın farklı köşelerinde kullanabilir, doğru ışıkla kornişleri belirginleştirebilir ya da şöminenizin bulunduğu mekana bir vurgu katabilirsiniz.
• Gömme aydınlatmalar ve düşük parlaklıkta bir ışık, çoğu zaman harikalar yaratabilir. Kitaplarınız ya da çeşitli objeleriniz için de kütüphanenizi birkaç farklı şekilde aydınlatmayı deneyebilirsiniz.
• Kütüphane üzerindeki belirli küçük objelere dikkat çekmek için yüzeye monte edilen ışıklar, ideal birer kullanım sağlayacaktır. Raf derinliği içine monte edilmiş led kontur şeritlerinden de faydalanabilirsiniz.
• Bundan birkaç yıl öncesine kadar tercih edilen tepeden led aydınlatma, günümüzde hala ihtiyaç duyulacak yumuşaklığı verecek bir düzeyde olmadığı için bunun yerine yumuşak renge dönebilen bir led düzenek tercih edilebilir.

Yuvarlak masa lambası, www.bonprix.com

Seçim yaparken…
Değişen mevsimle beraber artık iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladık ki bu da evlerimizdeki aydınlatma düzenini tekrar gözden geçirme gerekliliğini doğuruyor. Evlerimizdeki yaşam biçimi değiştikçe odalarımıza da daha fazla işlev yüklemeye başlıyor, böylece günün farklı zamanlarında farklı kullanım alanlarına uyarlanabilecek aydınlatma çözümleri ile tanışıyoruz. Öncelikli olarak yapmamız gereken; bir mekanı nasıl kullanabileceğimiz üzerine düşünmek ve sonrasında bir mekanda belli bir uyum içinde bulunan masa, zemin, duvar ve tavan gibi bölümlerin ışıklarını katmanlara ayırarak aydınlatmalar üzerinde oynamak.

Mudo Concept.

Sağlıklı bir şekilde aydınlanın
• Aydınlatmanızın konumlandığı yerde bilgisayar ekranından veya televizyondan yayılan ışığın yansımaması gerektiğini unutmayın.
• Işık kaynağını direk olarak gözünüzü rahatsız edecek bir konuma yerleştirmeyin.
• Difüzör ya da yansıtıcı kullanın.
• Pencereden ışığın yansımamasına dikkat edin.
• Beyaz ve sarı ışığı birlikte kullanmayı deneyin.

Koçtaş.

İdeal ışık: Karma ışık
Hem enerji tasarrufu sağlamak hem de göz sağlığınızı korumak için ışık seçiminizin sarı ve beyaz ışığın birlikte kullanımı anlamına gelen karma ışıktan yana olmasına dikkat edin. Örneğin mutfağınızda uzun süreli kullanıma uygun olan sıcak ışığı tercih ederken tasarruf için soğuk ışığı seçebilir, tezgah gibi daha aydınlık olması gereken yüzeylerin üzerine gerektiğinde derecesi arttırılabilecek sarı ışık kaynağı uygulayabilirsiniz. Banyoda da yine ayna etrafında net bir ışık kullanarak diğer bölümleri kısabilirsiniz. Led ışık da yine tasarruf için tercih edilebilecek yenilikçi seçeneklerden.

Kafes formunda sarkıtlar, Mudo Concept.

Aydınlatmanın 3 adımı
1. Ortam aydınlatması:
Bu tür aydınlatmalar odanın tümüne yetecek, genel bir aydınlatma kaynağı kullanımı anlamına gelir ki pencereden gelen gün ışığı ya da tavan lambası ortam aydınlatması sağlayan ışık kaynaklarıdır. Avizeler, tavan armatürleri, gömme ve gizli tavan aydınlatmaları, büyük lambaderler bu amaçla kullanılabilir. Bunlar güçlü ışık kaynaklarıdır ve ışık odanın geneline aynı şekilde dağılır.
2. Görev aydınlatması:
Okumak, çalışmak, el işi yapmak, yemek pişirmek ve makyaj yapmak gibi eylemlerde özellikle gözü yormayacak ve yapılan işi kolaylaştıracak yeterli ışığı sağlamakla görevli olan görev aydınlatması; masa lambaları, sarkıtlar, okuma lambaları, abajurlar, tuvalet masası aydınlatmaları, tezgah lambaları ve banyo dolabı ışıklandırması gibi aydınlatma türleri ile karşımıza çıkar.
3. Vurgu aydınlatması: Evin atmosferini belirlemekte oldukça etkili olan vurgu aydınlatması, evde sevdiğiniz bir köşeyi ya da objeyi öne çıkaran ışık kaynaklarıdır. Sevdiğiniz aksesuarları ve evin mimari özelliklerini vurgulamak ve hatta evde gözlerden uzak tutmak istediğiniz köşeleri saklamak için de vurgu aydınlatmasından yararlanabilirsiniz. Spotlar ve çerçeve formundaki lambalar, mumlar, niş aydınlatmaları, dimmer anahtarlı lambalar, duvar aplikleri ve dolap içi ışıklandırmalar, vurgu aydınlatmasında kullanılabilecek örnekler arasında yer alır..

Doğtaş.