Koltuklara yeni kıyafet!

Mutsuz koltuklarınızın yüzünü güldürmek, onları baştan yaratmak için gereken biraz hayalgücü, güzel kumaşlar ve iyi bir döşeme ustası olabilir. Onlar değişime hazırsa, yazlık giysileriyle onları mutlu edebilirsiniz!

Unutmamalısınız ki kendin yap projelerinde kumaş kaplama gibi kimi işler uzmanına bırakılmalıdır. Hallerinden memnun  olmayan koltuklara yeni bir soluk vermesi için güvenilir bir döşemeciye başvurmalısınız. Kendi döşeme ustanızı  bulmak için öneriler alın ve mutlaka ustanın daha önce yapmış olduğu işleri görün. Ona parçayı gösterin (bu bir  fotoğraf ya da eşyanın kendisi olabilir), aklınızdaki fikirler üzerine konuşun ve ortalama bir fiyat isteyin.

Terimler Sözlüğü: Döşemeciyle Nasıl Konuşmalı?
Kumaşın devam ettirilmesi: Desenin tekrar ettirilmesi. Tekrar edilen desen ne kadar çok olursa, dikişler üzerindeki desenlerin aynı hizaya gelmesi için de o kadar çok kumaş gerekir.
Köpük yoğunluğu: Köpükle yapılan yastıklamanın yoğunluğu. (Koltuk minderlerinde kullanılır.) Döşemecinizden sert bir yastıklama isteyin yani içindeki köpük yoğun olsun, böylelikle minderlerin şekli uzun süre dayanır.
Kabaralar: Mobilyalarda kumaşı ahşaba tutturmak için kullanılan dekoratif, yuvarlak başlı demir çiviler.
Yatay kumaş döşemesi:
Kumaş dikey yerine yatay olarak kaplanırsa dikiş sayısı azaltılabilir. Ayrıca yatay deseni olan kumaşlar için de bu terim kullanılabilir.
Tafting
: Koltuk kumaşının belli noktalarına süngere geçecek şekilde düğme dikerek minderde ya da yaslanma yerinde girintili ve kabarık küçük yastıkçık görüntüleri oluşturma işlemidir.
Şerit çekmek:
Şerit genellikle dikiş yerlerinin üzerini kapatmak için yastık kenarlarında kullanılan bir kumaş parçasıdır. Çift şerit iki farklı materyalden olabilir. Tek şerit çektiğinizde koltukla aynı kumaşı kullanabilir, çift şerit çektiğinizde kontrast yaratacak bir kumaş kullanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN ECE ÖZNEŞELİ