Köklü değişim

Fransa’nın Taverny kasabasındaki iki katlı ev, moda ve ayakkabı tasarımcısı olan ev sahiplerine huzurlu ve renkli gün doğumları vaad ediyor!

Sakin, sessiz ve ferah… İç Mimar Maria Pura Pidal, Taverny’de dekore ettiği evi bu cümlelerle özetliyor. Küçük bir bahçe içerisine konumlanan iki katlı eve adımınızı attığınızda Pidal’ın ne demek istediğini anlıyorsunuz. Allen ve Christie Ruben çiftinin köpekleri Huan ile yaşadıkları ev, gerçekten de huzurlu bir atmosfere sahip. Bu huzur, Taverny’nin gürültüden uzak coğrafyasıyla tamamlanıyor. Taverny, Paris’in kuzeydoğusunda yer alan, ufak bir kasaba. İki ya da üç katlı evlerle sarmalanan bölgenin sakinleri ise genellikle beyaz yakalılardan oluşuyor. Bölge, Paris’e yarım saat mesafede olması nedeniyle, şehrin kaotik yapısından kaçmak isteyenlerin bir nevi sığınağı olmuş durumda. Evin dekorasyonunu yapan Maria Pura Pidal ise İspanya merkezli La Albaida firmasının kurucusu. Genellikle İspanya ve Belçika’da işler yapan firmanın bu küçük kasaba ile tanışması, Belçikalı Flamant için hazırladıkları bir proje sayesinde olmuş.
Auguste Godard Caddesi’ne konumlanan iki katlı ev, 1976 yılında inşa edilmiş. Tasarımcı olan ev sahipleri binayı üç yıl önce satın almışlar ancak mimari olarak kendilerine uygun olmadığı için uzun süre kullanamamışlar. “Ruben çifti ile geçen yıl, Flamant markasıyla ortaklaşa yaptığımız bir proje sayesinde tanıştım. Taverny’nin merkezinde iki katlı, boş bir evleri olduğunu ve evi yenilemek istediklerini söylediler. Ertesi gün eve bakmaya gittik. Mevcut mimaride 394 metrekare gözüken evin kullanılabilir alanı 275 metrekare civarındaydı. Mutfak ve salon giriş katta, üç adet yatak odası ise üst katta bulunuyordu. Ev sahipleri bu durumdan çok mutsuzlardı ve onların deyimiyle ev sıkışık gözüküyordu. Bu sebeple, dekorasyondan önce evin kullanılabilir duruma gelmesini sağladık. Öncelikle bütün duvarları yıktık ve odaları iki kişilik bir aile için yeniden planladık. Böylece, ev yaşanabilir hale geldi,” diyor Pidal.
Yenileme süreci dört ay, dekorasyon ise yirmi gün sürmüş. Giriş kata mutfak ve misafir odası yerleştirilmiş. Üst katta ise ebeveyn yatak odası ve salon bulunuyor. Evin yenilenen yapısı Pidal’ın cesur adımlar atmasına da yardımcı olmuş. Özellikle renk seçimlerinde… Salonda vizon, yatak odasında yeşil, koridorda ise vişne çürüğü rengi kullanılmış. Mutfak da ise vizon ve yeşil bir arada. Üst katta kullanılan beyaz zemin, mutfakta yerini özel tasarım desenli çinilere bırakmış. Mobilya seçiminde krem, gri ve bej gibi renkler ağırlıkta. Ancak, dekorasyonu hareketlendirmek için canlı renkler de eklenmiş. Yaşam alanlarında kullanılan ahşap ürünler de meşe ve köknar seçilmiş. Açık mutfak içinse ceviz ağacından tezgah ve mutfak dolapları tasarlanmış. Mutfak duvarlarına açılan nişler de raf olarak düzenlenmiş. L şeklindeki salon evin en geniş yaşam alanı. Gri ve krem rengi oturma grubu şömine çevresine konumlandırılmış. Yemek masası ise oturma grubunun karşısında bulunuyor. Salonun girişine ev sahiplerinin birbirleriyle iletişimlerinin kesilmeden çalışabilmelerini sağlamak amacıyla büyük bir çalışma masası da eklenmiş.

Vizon rengi duvarlarıyla dikkat çeken salona yerleştirilen gri koltuklar La Albaida tasarımı. Krem rengi koltuk, orta sehpa ve ayna, Flamant’tan alınmış. Halı, Nodus marka. Yan sehpa ve aydınlatma ise Paris’teki Mia Mia’dan alınmış.

Oturma grubunun karşısına konumlandırılan yemek masası, Flamant’tan alınmış. Sandalyeler, Serendipity’den seçilmiş. Beyaz büfe, Catherine Memmi’den.


Flamant’tan alınan yatak ve dresuar Nodus marka halı, Mixx’ten seçilen aydınlatmalar ve puf ile tamamlanmış. Uzanma koltuğu, La Albaida’dan seçilmiş. Koltuğun yanındaki sehpalar, Comforama, Yatak örtüleri ve yastıklar, Zara Home.

HAZIRLAYAN SELIN AKAL GÜLMEZ FOTOĞRAFLAR HENRI MIRALLES