Köklü bir değişim yaşayan Akdeniz evi

İspanyol iç mimar Pia Capdevila tarafından dekore edilen Barselona’daki ev, doğru mobilya ve aksesuarlar kullanılarak dar mekanların ne kadar keyifli birer yaşam alanına dönüşebileceğini gösteriyor.

Pia Capdevila, giriş kata bulunan salonu genişletmek ve mutfağın gün ışığından faydalanabilmesini sağlamak için aradaki duvarları yıkmış. Odanın sonunda bulunan merdivenlerin yerini de değiştiren Capdevila, mimari desteği Antonio Cerpio Jr.’dan almış.

İspanyol iç mimar Pia Capdevila’nın dekore ettiği üç katlı ev, Sitges’in sahil şeridinde yer alıyor. Yan villa ile ortak bir bahçesi de bulunan evin giriş katında salon ve mutfak konumlanıyor. İkinci katta ebeveyn yatak odası, çatı katında ise çocuk odası bulunmakta. Evin mevcut mimarisinde fazlasıyla değişiklik yapmak zorunda kalan iç mimar, en çok giriş katta bulunan salonu planlarken zorlanmış. Üç ayda tamamlanan dekorasyonun ana fikri ise; keyifli ve ferah yaşam alanları yaratmak…
Mutfak ve oturma alanı, yemek masası ile birbirinden ayrılmış. Salonda krem rengi yastıklar ve pufla hareketlendirilen siyah bir kanepe ile gri koltuk tercih edilmiş. Dekorasyon, Amiósa’dan alınan orta sehpa ve pencere önüne yerleştirilen bank ile beyaz yan sehpayla tamamlanmış. Kendi ürünleriyle tasarımcı mobilyalarını harmanlayan Pia Capdevila, dekorasyonu yaparken aile bireylerinin içinde huzurla yaşayabilecekleri bir mekan yaratmaya amaçlamış. Sakin ve dinlendirici bir yatak odasının insana ilham verdiğini belirten Capdevila, bu felsefeden yola çıkarak ikinci kata konumlanan ebeveyn yatak odasını ev sahiplerinin her köşesinden keyif alabileceği bir alana dönüştürmüş. Yatak, odanın merkezine yerleştirildi. Yatağın arkasına, geniş bir duvar örüldü. Bu sayede hem yatak başımız oldu hem de salondan yukarıya doğru çıkan merdivenlerin boşluğundan odanın görünmesi engellendi. Kiremit kaplı duvarın önüne yerleştirilen ve isterseniz uzanabileceğiniz, isterseniz de oturabileceğiniz sedir, odanın atmosferini de değiştirdi. Ayrıca pencere önünde de minimal bir çalışma alanı hazırladık.”
Evin genelinde hakim olan beyaz ve gri renkler, çatı katında bulunan Mia ve Sofia’nın yatak odasına yerini kırmızı ve siyaha bırakıyor. Bu kat, evin en renkli katı. Çocukların yan yana yattığı yataklar, Pia Capdevila’nın ortağı Andrea Gelabert tarafından tasarlanmış. Yatakların karşısında, yine yan yana yerleştirilen iki adet kırmızı çalışma masası bulunuyor. Odanın geri kalan bölümleri ise oyun alanı olarak kurgulanmış.

Çatı katında bulunan Mia ve Sofia’nın odasında Andrea Gelabert tarafından tasarlanan yataklar kullanılmış. Çalışma masaları, yastıklar, kara tahta ve beyaz halı Ikea’dan alınırken sandalyeler Tobias’tan seçilmiş.

Açık mutfağa yerleştirilen dolaplar Pia Capdevila tarafından tasarlanmış. Tezgah ve mermerler, Gigli Kitchen’dan alınmış. Beyaz sandalyeler, Koher’den.

İkinci katta yer alan ebeveyn yatak odası, üç bölüme ayrılmış. Odada kullanılan tüm tekstil ürünleri Zara Home’dan.

Hazırlayan Selin Akal Gülmez Fotoğraflar Jordi Miralles