Kişisel şamdan

Evinize olan sevginizi, tarzınızın ve yaratıcılığınızın ön plana çıktığı, hatta şamdanı bile ellerinizle hazırladığınız bir sofra ile gösterin!

MALZEMELER: 30 cm çapında derince cam kase, üç demet bambu dalı, makas, 3 adet kalın mum, 3 adet şamdan altı, metalik sprey boya, çiçek teli, sarmaşık dalları, birkaç dal beyaz ortanca, zevkinize ve temanıza gore dekoratif süslemeler.
YAPIM: Bambu dallarını cam kase yüksekliğini yarıyarıya geçecek şekilde keserek kısaltın (dilerseniz hazır kesilmiş dallar ya da tarçın çubukları da kullanabilirsiniz). Dalları aynı boyda kestikten sonra sprey boya ile hafifçe boyayın ve kurutun. Dallardan mumdan daha kalın olacak şekilde demetler hazırlayıp çiçek teli ile sıkıca bağlayarak sabitleyin. Yine sprey boya ile boyadığınız şamdan altlarını bu demetlerin ortalarına saplayın. İçini sarmaşık dalları ve birkaç dal ortancayla doldurduğunuz kaseye şamdanları yerleştirin. Temanıza göre kalpler ve ağaç dallarıyla süsleyin.

Porselen yıldızlar, kalp süslemeler, Porland.

MALZEMELER: 30 cm çapında ağaç kütüğü, 10-15 adet uzun ahşap çivisi, çekiç, makas, 3 adet şamdan mumu, 3 adet çok kısa şamdan, çiçek teli, sarmaşık dalları, birkaç dal beyaz cipso, zevkinize göre dekoratif süslemeler.
YAPIM: İyice temizlediğiniz ağaç kütüğünün düz olan yüzeyine uzun ahşap çivilerini yükseklikleri 6-7 cm kalacak şekilde ve 3-4 cm aralıklarla çakın. İnce çiçek telini çivilerin arasından önlü arkalı birkaç kere dolandırarak çevirin. Bunu yaparken çit gibi görünmesini sağlamak için aralık bırakın ve telin oynamaması için birkaç çivinin etrafına dolandırarak sabitleyin. Çitinizi oluşturduktan sonra sarmaşık dallarını çitlere belli noktalarda sabitleyerek kütüğün etrafını sarın. Daha sonra cipsoları sarmaşıkların aralarına serpiştirin. Kötü görünen çivi başlarını gizlemek için dekoratif top ve yıldız süsler ya da sadece kurdele bağlayabilirsiniz. Şamdanlara yerleştirdiğiniz mumları kütüğün ortasına sabitleyin ve etrafa biraz pırıltı serperek akşam yemeği konsepti uygulayın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR PTS/AHMET GÜL YAPIM ASİSTANI KÜBRA DOĞAN