yazlık ev nasıl ısıtılır

Kışı yazlık evinde geçirmek isteyenlere öneriler: Yazlık nasıl ısıtılır?

Covid-19 pandemisi sebebiyle hayatımızı kısıtlayan önlemler ve yeni normallerimiz sebebiyle bu yıl da, kış aylarını yazlık evinin daha sakin ve huzurlu atmosferinde geçirmek isteyenlerimiz oldukça fazla. Bu noktada bizim de size, dekoratif dokunuşlardan mevsimlik tadilata birkaç kışlık önerimiz var.

YAZLIK EVDE KIŞI GEÇİRMEK İSTEYENLERE DEKORASYON ÖNERİLERİ

cotemaison.fr
 • Yazlık ketenleri, ince dokumaları dolaba kaldırın ve yünlü battaniyelere, polar örtülere yer açın. Eğer elinizden geliyorsa en kalınından bir kaç çile yün ve 10 numara şişlerle örgü örmek için hala geç kalmış sayılmazsınız.
 • Hafif kilimler, pamuklu ya da jüt halılar kapı arkasındaki yerlerini aldı! Onların yerine uzun tüylü shaggy halılar serip ısınmaya zeminden başlayın.
 • Yazlık evlerde genellikle tül, keten kumaşlar ve kısa perdeler ile yetinilir. Ancak kış aylarında bunları bir yapı marketten uygun fiyata satın alacağınız ışığı keserken soğuğu da bir ölçüde kıran black-out perdeler ile değiştirebilirsiniz. Mevcut perdelerinizin iç taraflarına ısı yalıtımlı elyaf kumaşlardan astar da dikebilirsiniz.
 • Kış dekorasyonunun en sevilen malzemelerinden suni kürkler yastıktan battaniyeye ve halıya, hem görsel hem de dokusal açıdan içinizi ısıtmayı garanti ediyor.
 • Yazlıkların değişmezi beyaz kanepeler, açık renk sandalyeler, minderler. Tüm kışı burada geçirmeyi planlıyorsanız minder ve yastıkları, hatta belki koltukları kiremit kırmızı, taba, bordo, lacivert ya da yeşil gibi koyu renkli kılıflar geçirerek kullanın. Bu renkler görsel olarak içinizi ısıtırken, eşyalarınızı da kirlenmekten ve aşınmaktan korur.
 • Kalın ve ısı veren tekstillerden biri de keçe. İster sandalyelere minder, ister yastıklara kılıf dikin ya da mevcut halınızın üstünü kaplayın ama keçeye yer açın. Hatta pencerelere keçeden süsler bile asabilirsiniz.
 • Kış aylarında eve yayılan portakal çiçeği, çam, elma, karanfil ve tarçın gibi güçlü ve yakıcı notalar atmosfere keyifli bir sıcaklık verir, hatta ruhunuza da iyi gelir.
lexingtoncompany.com

YAZLIK EV NASIL ISITILIR? TEKNİK DOKUNUŞLAR

Yaz evlerinin kışın en büyük sorunu genellikle ısıtmadır. Peki yazlık ev nasıl ısıtılır? Renk, malzeme ve dokular ile sağlasanız da işi teknik anlamda da çözmek gerekir. Eğer evde doğal gaz varsa buna uygun bir ısıtıcı ile konuya çözüm getirebilirsiniz. Baca çıkışı varsa bir soba, veya bir klima, yoksa elektrikli ısıtıcı ve şömineler de uygun çözümler. Ancak hepsi için önce baca ve ısıtma sisteminizi elden geçirin.

 • Eğer kombiniz ya da bu sistemlerden biri zaten varsa periyodik bakımlarını yaptırıp kullanırsanız daha az enerji harcar ve maliyeti düşürürsünüz.
 • Kış güneşinin kendini gösterdiği ılık havalarda balkon veya bahçede yakacağınız portatif mangallar keyfinizi de artırır.
 • Yazlık evde fazla ihtiyaç duyulmayan bir konu da yalıtım. Dıştan ve içten duvar yalıtımı yaptırmak yağmur ve kar gibi dış etkenleri büyük ölçüde engeller ve içerideki ısı kaybını da önler.
 • Pencere, balkon ve kapı aralarından, altlarından içeri giren soğuk havayı engellemek için izolasyon bantları oldukça pratik ve herkesin kolayca uygulayacağı bir çözüm.
 • Ayrıca bu zaman diliminde akan çatı, damlayan musluklar, tıkanan lavabolar ya da veranda, bahçe düzenlemesi gibi tadilat işlerini tamamlayacak bolca vakit de bulabilirsiniz.
Blackout stor: (120×200 cm) 257 TL., Linens.
ugg.com

Yerden ısıtma nedir? Artıları ve eksileri – Sonradan yapılabilir mi?

Evi sıcak tutmanın püf noktaları nelerdir? Isıtıcı çeşitleri ve özellikleri