Kır evi koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?

kır evi koltuğu

Country ya da kır evi stili olarak tanıyıp çok da sevdiğimiz bu stilin en temel parçalarından biri olan kanepe ya da koltuklara karar verirken nelere dikkat etmeli?

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ DÜŞÜNÜN *

Kanepe ve koltuk arasında kalan bir ölçek, kır evinde kullanılabilecek oturma üniteleri için idealdir. Yumuşak ve rahat bir destek sağlayan fiber dolgulu minderlerle kaplı yaylı bir oturma alanına sahip koltuk, klasik kır evi stili görünümü pekiştirecek şekilde tekerlekli olarak tercih edilebilir.

ESNEK OLUN *

İster sadece klasik bir uzanma koltuğu bulunsun, ister karmaşık modüllerden oluşan bir tasarım olsun, köşe kanepeleri dekorasyonda şık bir rahatlık sağlar. Pratiklik açısından bakıldığında da farklı modülleri bulunan köşe kanepelerinin her bir parçasını uygun köşede kullanarak alışılmadık mimari yapılar için akılcı çözümler de geliştirebilirsiniz.

DÜĞMELEYİN *

Evinizde zarif bir stil yaratmak istiyorsanız düğme sırtlı bir koltuk tercih edebilirsiniz. Ancak kanepeniz yoğun bir şekilde kullanılacaksa mutlaka dayanıklı ve sağlam kasalı bir tasarım seçmelisiniz. Klasik metotla kanepe iskeletinin birleşme parçalarının hem yapıştırılıp, hem vidalandığı modeller en dayanıklı seçenek olabilir.

EŞSİZ BİR DÖŞEME *

Kanepe ve koltuklarda benzersiz bir görünüm elde etmek için tercih edilebilecek döşemelik kumaşlardan biri anilin (işlem esnasında doğal özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden üretilen deri) deridir.

Bu malzemeyi kullanmanın en güzel yanı malzemenin doğasında bulunan ve kişiye özel hissi veren kendine özgü doğal izleridir.

KADİFE NEDİR? *

Kadife, yaşam alanlarını şık gösteren bir kumaş türüdür. Dokusu, yumuşak görünümü ve verdiği hisle kadife döşemelik kumaşlar koltuk kaplamak için harika bir tercihtir. Kadife kaplarken kısa havlı modelleri seçmeye özen gösterin, çünkü hav ne kadar uzun olursa kumaşın kaplanması o kadar zor olacaktır.

NÖTRAL KLASİKLER *

Klasik İngiliz stili koltuklar sıkça tercih edilen mobilyalar arasında yer alıyor. Hoş formlu kolçakları kadar rahatlık sağlayan zarif kıvrımlı sırt kısmı ile bu koltuklar dayanıklı ahşap ayaklar ve görünümü tamamlayan fitillerle detaylandırılabiliyor. Birçok nötral döşemelik seçeneğine uyum sağlayan bu tasarımlar, mevsime uygun olarak yastık ve throw’larla hareketlendirilebiliyor.

DÜZ VE DESENLİ KUMAŞIN FARKLARI *

Düz kumaşın en büyük avantajı mobilyanın tüm detaylarını gözler önüne sermesidir. Desenli  kumaşlar genellikle karmaşık detayları maskelerken, düz kumaşlar koltukların düğme, sarmal kolçaklar ve ilginç sırt kısımları gibi özelliklerini vurgular. Ayrıca kontrast fitiller de döşemenin detaylı tasarımını belirginleştirici etki yaratır.

KARELİ KUMAŞLAR *

Kareli kumaşlar kır evi stili koltuklar için ideal bir seçenektir. Sırt ve oturma kısmı sabit bir koltuğun,  geniş kareli sade bir kumaşla kaplanmasıyla koltuğun köşeli ve belirgin hatları ortaya çıkartılabilir. Kare çizgilerinin koyu, zeminin daha açık tonda olduğu yün kareli döşemelikler yaşam alanlarına sade bir canlılık katabilir.

ŞIK KETENLER *

Tasarımı ne kadar güzel olursa olsun, döşeme kumaşının günlük kullanıma dayanıklı olması gerekir. Düzenli bakımı yapıldığında en sağlam doğal kumaşlardan biri olan keten, döşeme kumaşı olarak yıllarca kullanılabilir.

Evim 2014 arşivinden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gereksiz kendin yap projeleri

Gereksiz kendin yap projelerinden 10 farklı örnek

uzun ömürlü meyve ve sebzeler

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve