Kiler düzeni nasıl olmalı? 6 adımda kiler düzeni

Kiler düzeni nasıl olmalı? 6 adımda düzenli bir kiler

Son güncelleme:

Kiler düzeni hepimiz için önemli. Düzenlemeye başlamadan önce market raflarının düzenlerinden bazı fikirler çalın. Bunlar işinize yarayabilir.

KİLERDE DÜZEN İÇİN TÜRE GÖRE SIRALA

Cam kavanozlar baharatlar için harika… 
Holly Blakey / Breathing Room Organization

İlk önce türlere göre sıralama yapın. Alışveriş listenizi hazırlarken dolap raflarına bakıp neyin eksik olduğunu böylece daha rahat görür ve eksik olduğu kadar alıp yer problemi yaratmazsınız.

KİLERDE SINIRLARI BELİRLEYİN

Her ürün için dolabınızda belli bir alan ayırın ve buna sadık kalın. 10 paket çorba için yer ayırdıysanız daha fazlasını alıp bu alanda sıkışıklık yaratmayın. Dolabınızda stok yapmanın amacı boşalan alanları doldurmaktır, her yeri doldurup sıkışıklık yaratmak değil.

İYİ BİR GÖRÜNÜM ELDE EDİN

Kiler düzeni

Derin olmayan raflar bir bakış kolaylığı sağlar. Eğer sizin rafınız derinse, arkadaki her şeyi kolayca görebilmek için yüksek olan kavanoz ya da kutuları arkalara doğru yerleştirin. Yüksekten alçağa doğru bir sıralama yapmak işinizi kolaylaştırır.

KAPASİTEYİ KONTROL EDİN

Erzaklarınızı koyacağınız kapları aldığınız paketin büyüklüğüne uygun olarak seçin, içleri görünen şeffaf ve kaliteli saklama kapları olmalarına dikkat edin. Örneğin 1 kilo pirinç mi alıyorsunuz, kabınızda ona uygun olsun, hepsini kaba boşaltabilin ki dolabınızda açılmış paketler saklamak
zorunda kalmayın.

EKSTRA ALANA YERLEŞTİRİN

Eğer kiler dolabınızın kapasitesinden daha çok ürün satın aldıysanız fazlalıkları dolaba sıkıştırmak için uğraşmayın, onları bir kutuda saklayın. Dolabınız boşaldıkça kutudakileri dolaba yerleştirin. Alışverişe çıkmadan önce dolabınızda ne kadar yeriniz olduğunu mutlaka kontrol edin.

STOĞU DÖNDÜRÜN

Kiler düzeni için her alışverişten sonra eski erzakları öne alın ve yenileri arkaya yerleştirin. Böylece kullanma tarihlerine göre de sıralamış olursunuz. Eskileri arkada unutup kullanma tarihlerini geçirmezsiniz.

İlham verici 19 organize dolap ve kiler fotoğrafı

Küçük bir mutfak kiler olmadan nasıl düzenlenir?