Kes, boya, dönüştür!

Elde kalan atıl dolapları ya da ev değiştirildiğinde açıkta kalan mobilyaları elden çıkarmak yerine kesip boyayın; küçük bütçelerle ihtiyacınız olan keyif köşeleri yaratarak akılcı davranın.

ESKİ RAFLARDAN İŞLEVSEL BİR TELEVİYON ÜNİTESİ

Arkadaşınızın atmayı düşündüğü iki adet atıl raf ünitesini bir araya getirip yeni evinizde kullanışlı bir kitaplık/TV ünitesine dönüştürebilirsiniz.

MALZEMELER

Kallax huş raf ünitesi (77x39x147 cm), Ikea. • Billy dişbudak kitaplık (40x28x202cm), Ikea. •  Vario ham sunta (18x2100x2800 mm), yavan. com.tr • Filli Boya Alpina Silan iç cephe boyası/kehribar 150, boyaburada.net

1. İlk olarak televizyon ünitesine dönüştüreceğimiz rafların rengine karar verdik ve her parçayı ayrı ayrı, içten ve dıştan boyayarak kurumaya bıraktık.
2. Mevcut olan iki açık raf ünitesinden geniş olanın yüksekliğini uzunluk olarak yatayda kullandık. Böylece televizyon için gerekli olan ana üniteyi oluşturduk.
3. Dar olan raf ünitesini uzun olanın iki yanına eşit gelecek şekilde boydan kestik.
4. 40 cm’lik raf ünitelerini 147 cm’lik olan ünitenin iki yanına içten vidalarla sabitledik. Ancak bunu yaparken ön yüzeylerinin aynı hizaya gelmesine dikkat ettik. Not: İki ünite aynı derinlikte değildir.
5. Tüm üniteleri birbirine sabitledikten sonra, yekpare uzunluğu ve derinliği ölçerek üzerine tabla olacak şekilde  ham sunta kestirdik, kenarını bantladık ve aynı renkte boyadık.
6. Kuruyan plakayı önden hemyüz olacak şekilde rafın üzerine sabitledik.

Perge koltuk, MN Bilgili Mobilya. Etnik puf, Anadol çizgili yastık, altincicadde.com. Ayna, kırmızı vazo, kırmızı çerçeve, üçgen şamdan, Zara Home. Saat, Marks&Spencer. Metal sepet, etnik yastık, sarı kılıf, amber vazo, H&M Home. Şamdanlar, bakır çerçeve, Porland. Murano camı turuncu vazo, seramik demlik, Lucy Art. Lövbacken orta sehpa, Arstid pirinç abajur, Ikea. Life Tree kilim, Enza Home.

İKİ ŞİFONİYER=ÇALIŞMA+BAKIM KÖŞESİ

Eskiden yüklük odasında kullandığınız iki şifoniyer elinizde kaldı ve yeni evin yatak odasında pencere önü  oldukça müsait. Bu iki şifoniyeri çalışma ve makyaj alanı oluşturarak değerlendirebilirsiniz.

MALZEMELER

Malm üç çekmeceli şifoniyer (80×78 cm), Ikea. (iki adet) • Vario ham sunta (18x2100x2800 mm), yavan.com.tr • Filli Boya Alpina Silan iç cephe boyası/beyaz, bacanakyapimarket.com.tr

1. Şifoniyerleri (en: 80 cm) pencere önüne aralarında en az 80 cm kalacak şekilde konumlandırdık.
2. Tüm uzunluğu  ve derinliği ölçüp ve buna uygun ham sunta kestirdik ve kenarlarını bantladık.
3. Suntayı beyaz yarı mat iç cephe boyasıyla boyadık ve kurumaya bıraktık. Not: Dilerseniz şifoniyerlerle aynı renge de boyayabilirsiniz.
4. Plaka kuruduktan sonra ünitelerin üzerine oturtarak içten vidalarla sabitledik.

Pari beyaz sandalye, MNBilgili Mobilya. Beyaz çerçeve, gümüş mumluklar, Porland.  Payetli yastık, yapay güller, Home Sweet Home. Pamuklu battaniye, peluş paspas, H&M Home. Gümüş bardak, keten perde, Zara Home. Yapay  orkide, Mudo Concept. Fil biblo, Boyner Evde. Gümüş çerçeve, çiçekli seramik mug, Kristal vazo, Marks&Spencer. Varv kablosuz şarjlı masa lambası, Ikea.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ YAPIM ASİSTANlARI EZGİ AĞGÜL/ALİ TEPEYURT