Kendinizle başbaşa kalın

Yoğun temponuzu ve hiç bitmeyen “yapılacaklar liste”nizi bir süreliğine gözardı etmek için bir parça zen efektiyle salonda rahatlamayı deneyin.

– Rahat ve yalın bir düzene geçin. Bej, açık kahve, toz pembe gibi gözlerinizi yormayan renkler seçin. Doğallık hissini pekiştirici ham ahşaptan aksesuarlar ekleyin ve geri dönüşümlü materyaller tercih edin.

– Depolama dolabınızın daha dingin ve düzenli görünmesi için arka planı pastel tonlu bir renge boyayın. Açık raf üniteleri kullanıyorsanız bunları mesela pencere parapet altı ya da kısa büfenin hizası gibi göz hizanızın altında bir alanda planlayın. Dinginlik hissini pekiştirmek için odanın genelinde benzer tonlarda aksesuarlar ve tekstiller kullanın.

– Ev bitkileri sadece ortamdaki havayı temizlemez, renk ve doku da enjekte eder. Bu yüzden pencere çerçevelerinin etrafına arapsaçı, ince sarmaşık türü sarkan bitkiler asın, altına pastel tonlu saksı ve vazolar yerleştirin. Çiçekli bitkiler de şık durur, ama mevsime göre çabuk solduklarından daima taze duran yeşil bitkiler tercih edin.

– Kamp ateşi etrafında oturuyormuş havası yaratın. Alçak ayaklı, kısa sırtlı ve flexible koltuklar tercih edin. Hacimli kanepenizden vazgeçebiliyorsanız, içine kıvrılabileceğiniz bir sallanan sandalye mesela… Geniş ve yumuşak yastıklar ve el örgüsü yün bir battaniye ile tamamlayın.

– Etrafta bir dizi sehpa karmaşası yerine işlevsel, küçük ve dekoratif puf ve tabureler kullanın.

Fotoğraf: Ikea.