duvar dekorasyonu
duvar dekorasyonu

Kepenkler ile duvar dekorasyonu ve duvar süsleri

Eskinin ahşap pencere ve kapı kepenkleri şimdilerin dekoratif duvar süslerine dönüştü. Yatak başından aynaya kadar yaratıcılığınızı konuşturma zamanı.

Eski ne varsa artık çok değerli. Atmıyoruz ve yenileyerek dekorasyonun bir parçası yapıyoruz. Mesela ahşap pencere panjurları ve kapı kepenkleri. Çoğu zaman yıkılmak üzere olan eski evlerin bahçesinde kırılıp parçalanacağı günü beklerken yeni kimlikleriyle bir anda duvarların yeni süslemesi oldu.

AHŞAP KEPENG İLE DUVAR SÜSÜ YAPIMI

Ahşap kepengin bir kanadını yatağın yüksekliğine uygun olarak duvara sabitleyin ve üzerine aynı genişlikte kestirip boyattığınız rafı takın. İşte raflı işlevsel bir komodin. Aynısını diğer tarafa da uygulayın.

Nasıl mı?

BOY AYNALARI YAPIN

• Yüksek olan kapı veya pencere kepenklerinin farklı ebatta olanlarından boy aynaları yaptırarak kişiselleştirebilirsiniz. Yüksek boy aynalarını pencere karşısına yerleştirirseniz odaya giren ışığı mekana yayarak olduğundan geniş ve ferah gösterebilirsiniz.

Aynalı kepenkler mekanı iki katı genişlikte göstererek mekana hacim kazandırır. Ayrıca etrafını dekoratif obje ve çiçeklerle süsleyerek evin dış cephesiymiş imajı da yaratabilirsiniz.

YATAK BAŞI YAPIN

• Aynı boyda olanlardan dört veya beş tanesini bir arada kullanarak şık bir yatak başı yapabilirsiniz. Hepsini beyaza boyayıp eskitme yaparak kır evi veya provans etkisi yaratabilir ya da mavi ve beyazı birlikte kullanarak şık bir denizci stili yaratabilirsiniz. Hatta kepenk aralarına gizleyeceğiniz askılıklar, dekoratif objeler ve aydınlatmalarla yatağınızı süsleyebilirsiniz.

PANO YA DA PENCERE YAPIN

• Daha küçük ebatlarda kepenkler kullanıyorsanız arasına ahşaptan karolajlı bir pano yerleştirerek şık bir ilham panosu veya çerçeve hazırlanabilir.

Farklı renkte boyadığınız bir kaç kepengi yan yana sabitleyerek kullanın.

DUVARA SABİTLEYİN, NOTLUK OLARAK KULLANIN

• Eski kapı panjurlarının birkaç tanesini birbirine sabitleyerek duvara asın. İşte size esprili ve kullanışlı bir notluk. Daha dikkat çekici kılmak için kontrast bir renkte boyamayı unutmayın.

KOMODİN YERİNE DEKORATİF KEPENG

• Yatak yanında bir komodin yerine çok daha dekoratif ve yaratıcı bir çözüme ne dersiniz? Ahşap kepengin önüne yatağın yüksekliğine uygun ölçüde kestireceğiniz bir rafı sabitleyin ve yatak başıyla aynı renkte boyayın.