kedi-tırnağı-bitkisi
kedi-tırnağı-bitkisi

Kedi tırnağı bitkisi bakımı nasıl yapılır ve nasıl çoğaltılır?

Son güncelleme:

Kedi tırnağı bitkisi bir diğer adıyla ipek çiçeği Semizotugiller (Portulacaceae) familyasının Portulaca grandiflora türüdür. Rengarenk çiçekler açan susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.

KEDİ TIRNAĞI BİTKİSİ ÇOK SULANMAYI SEVMEZ

Bol güneş sever. Haziran-Eylül ayları boyunca çiçeklerini eksik etmez. Çok sulanmayı sevmeyen bir bitkidir. Toprak olarak suyu bünyesinde çok tutan ve çamurlaşan toprağı sevmez. Hafif kumlu ve az gübreli topraklarda daha güzel yetişir.

Kedi tırnağı bitkisi bakımı

KEDİ TIRNAĞI BİTKİSİ BAKIMI

Kedi tırnağı bitkisi bakımında su, toprak ve güneşe dikkat ettiğiniz sürece ekstra bir bakıma ihtiyaç duymayan ipek çiçeğine saksıda bakım sağlayacaksanız mutlaka güneşe doyacağı bir konumda yer vermelisiniz.

KEDİ TIRNAĞI BİTKİSİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Kedi tırnağı tohumla ve tepe çeliği ile çoğaltılır. Çiçeklerini soldurdukça ucu sivri tohum kapsülleri geliştirir. Bu kapsüllerin içinde çok küçük tohumlar oluşturur. Bu tohumlar kendiliğinden etrafa yayılır ve sonraki yıl yeniden çimlenir.

Tepe çeliğinde ise tohumdan yetiştirilen ipek çiçeği ilkbaharda ilk gelişimini göstermeye başladığında en az 10 cm uzayan dallarının üstten 4-5 cm’lik kısmını keserek direk toprağa dikin ve filizlenmeye bırakın.

Sardunya bakımı nasıl olmalı? Sardunya ne zaman çiçek açar?