Katı meyve sıkacağı nasıl temizlenir?

Son güncelleme:

Katı meyve sıkacağı nasıl temizlenir? Mutfaklardaki vazgeçilmez eşyalardan biri olan katı meyve sıkacağı, sağlıklı ve lezzetli meyve suyu elde etmek için oldukça idealdir. Sıklıkla kullanılan meyve sıkacağı, doğal olarak zamanla temizlenmeye ihtiyaç duyar.

KATI MEYVE SIKACAĞI NASIL TEMİZLENİR?

Katı meyve sıkacağını nasıl temizlemeniz gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki temizleme adımlarını izleyebilirsiniz; 

 • Katı meyve sıkacağını temizlemeye başlamadan önce ilk olarak meyve sıkacağının fişini prizden çekmeniz gerekir. Enerji akışını kestiğiniz katı meyve sıkacağının birkaç farklı parçası temizlik işlemine ihtiyaç duyar. Bu parçalar çoğunlukla; meyve posasının toplandığı bölüm, filtre yuvası, üst kapak, meyve itici, paslanmaz filtre, köpük ayırma bölgesi, meyve suyu musluğu ve meyve suyu sürahisidir. 
 • İlk olarak meyve sıkacağında bulunan bu parçaları dikkatli bir şekilde ayırmalı ve tezgahın üzerine dizmelisiniz. Meyve sıkacağının parçalarını ayırırken oldukça dikkatli olmanız tavsiye edilir. Bu noktada katı meyve sıkacağınızın kullanma talimatlarını okumanız tavsiye edilir. Böylelikle katı meyve sıkacağınızı oldukça güvenli bir şekilde temizleyebilirsiniz. 
 • Katı meyve sıkacağının parçalarını dikkatli bir şekilde ayırıp tezgaha dizdikten sonra meyve iticiyi ılık suyun altında temizlemelisiniz. Meyve iticinin üzerinde birikmiş olan parçaları temizlemek için ince uçlu fırça kullanabilirsiniz. 
 • Katı meyve sıkacağının üst kapağının üzerinde sıkma işlemine tabi tuttuğunuz meyvelerin posası birikmiş olabilir. Bu posaları ayrı bir kaba döktükten sonra ılık su ile üst kapağı yıkayabilirsiniz. Üst kapağın içini süngerle temizleyerek çok daha etkili bir temizlik elde edebilirsiniz.
 • Üst kapağı ve meyve iticiyi temizledikten sonra meyve sürahisini temizlemeye başlayabilirsiniz. Meyve sürahisi, meyve sularının köpüklerinin yapıştığı kısımdır. Köpüklü bir yapıya sahip olan meyve suyu sıkacağını direkt olarak temizlemeniz tavsiye edilir. Direkt olarak temizlediğiniz takdirde meyve suyu sürahisinde bulunan köpükleri oldukça rahat bir şekilde arındırabilirsiniz. Eğer dilerseniz uygun bir bulaşık deterjanı ile sürahiyi ovalayabilir ve daha hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Bazı katı meyve sıkacaklarında bulunan filtre çıkarılabilir özelliğe sahiptir. Eğer katı meyve sıkacağınızda yer alan filtre bu özelliğe sahipse filtrenizi ılık suyun altında dikkatli bir şekilde yıkayabilir, meyve sıkacağınızın performansının daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Katı meyve sıkacağınızda yer alan doğrayıcı filtrenin de temizliğini yapmanız gerekir. Doğrayıcı filtre, genellikle paslanmaz çelikten imal edilir. İnce gözeneklerden oluşan bu filtre, kesme bıçaklarına sahiptir. Doğrayıcı filtreyi etkili bir şekilde temizlemek için herhangi bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Fırça ile doğrayıcı filtrenin küçük deliklerinizi oldukça iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz. 
 • Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra katı meyve sıkacağı parçalarını kurumaya bırakabilirsiniz. 

Katı Meyve Sıkacağını Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Katı meyve sıkacağını temizlemeden önce fişi prizden çıkardığınıza emin olmalısınız. Bu husus, meyve sıkacağını güvenli bir şekilde temizlemek açısından oldukça önemlidir. 
 • Katı meyve sıkacağını temizlerken kullandığınız süngere ve deterjana dikkat etmelisiniz. Parçacıklar bulunduran deterjanlar ve sert süngerler, meyve sıkacağında bulunan parçaların çizilmesine sebebiyet verebilir. Çizilen bu parçalar, meyve sıkacağına geri takıldığı takdirde hoş bir görüntü yaratmayacaktır. 
 • Katı meyve sıkacağı parçalarını temizlerken kullandığınız deterjanın tamamen arındırılmış olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde arındırılmayan deterjan hazırladığınız meyve sularının içerisine karışabilir. 
 • Katı meyve sıkacağında bulunan doğrayıcı filtre gibi keskin parçaların temizliğini yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Genellikle paslanmaz çelikten üretilen ve oldukça keskin bir yapıya sahip olan bu parçalar, dikkatli temizlenmediği takdirde olumsuz durumların yaşanmasına sebep olabilir. 
 • Katı meyve sıkacağı parçalarını bulaşık makinesinde yıkamayı düşünüyorsanız düşük sıcaklıklı bir makine programı tercih etmelisiniz. Böylelikle parçaların makine içerisinde zarar görmeden temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kadife mobilyalar nasıl temizlenir? Neden su ile temizlenmez?