Kapınız güvenli mi?

Can ve mal kaybına karşı sizi koruyan sokak kapınızı ne kadar tanıyorsunuz?

Massive Glass kapı, Sur Kapı.

Çelik kapının teknik özellikleri
Çelik kapı aslen duvara monte edilen bölümdür ve genellikle 2 mm DKP saçtan imal edilir. Çelik kapı kasasında mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilir. Kapı kasasını tamamen çelikten imal etmek mümkün olmayacağından, kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Avrupa normlarına göre birden altıya kadar derecelendirilir. Evlerimizde kullandığımız standart kapılarsa ikinci dereceye girer. Üç ve dördüncü dereceler yüksek güvenlik riski taşıyan mekanlarda tercih edilir. Beş ve altı dereceler banka ve kuyumcular için önerilir. Çelik kapının tekniği kadar montajı da büyük önem taşır. Bu yüzden mutlaka uzman, güvenilir bir markadan satın alınmalı. Ayrıca kapı kasası boşluğa tam oturmalı ve demonte edilmeyecek şekilde sabitlenmeli.

Çelik kapı temelde şu parçalardan oluşur
Kasa:
Geçme ayarlı civata bağlantılı ve takviyeli olmalı.
Kapı paneli:
Çift yönlü güçlendirilmiş çelik yüzeyden oluşur.
Dış kapı kaplaması:
Kapının dekoratif olarak üstüne giydirilen malzeme.
İzolasyon:
Isı ve ses izolasyon panelleri.
Kilit sistemi:
Alttan ve üstten kapıyı sabitleyen hareketli pimler.
Kilit silindiri:
Barel veya kapı göbeği de denir. German barel, sistem barel ve bilyalı barel olarak üç farklı çeşidi bulunur. Ayrıca piyasada fiam barel olarak da bilinen çivi anahtar sistemi de var. Bu sistem küçük ve dışarıdan az görülür olduğundan kolayca açılamayan bir sistemdir.
Anahtar:
Özel kodlu anahtarları kaybettiğinizde yeni bir numara ile çoğaltabilirsiniz.
Kilit koruyucu kapak:
Kapının en önemli parçası, bu kilidi güvende tutan kapak.
Gözetleyici delik/dürbün kapak:
Kimin geldiğini gösteren dürbün deliği. Bazı kapı sistemlerinde direkt kamera ve alarma bağlı da olabiliyor.
Kapı kilidi/göbeği (barel):
Kapı kilidi satın alırken ilk dikkat edilecek şey kullanılacak kilit, barel tipi ve markası olmalı. Bilindik markaların barelleri birbirini açar. Ancak tanınmayan markalarda diğer barellerin sağlıklı çalışması mümkün olmayabilir. Ayrıca barelin boyutu da önemli. Bareller genelde 68 mm uzunluğunda ama daha uzun veya kısa barel kullanılabilir. Hata yapmamak için kilit göbeğini ölçün. Piyasada en sık bulabileceğiniz üç barel seçeneği var. En uygun fiyatlı olan German barel üç anahtarlı, az kombinasyonlu olur. Sistem barellerdeyse üç anahtar bulunur. Ancak anahtar kombinasyonu ilkine göre daha fazladır. Birde beş anahtarlı bilyalı barel bulunur. Beş milyonda bir anahtar uyma olasılığı olduğundan oldukça güvenlidir ve ekstra emniyet kartı kullanılabilir. Bu seçeneklerden hangisine karar verirseniz verin uzmanlar arka kısımda anahtar bulunmayan mandallı bareli çevirerek kapıyı kilitleyebileceğiniz bir adet mandallı barel de takmanızı tavsiye ediyor.

İdil doğal hareli ceviz iç kapı, Indorlife.

Lex çelik kapı, Koçtaş.

Sparta 9-Serenity 4 kapı, Dortek.

Vira çelik kapı, Kale Çelik Kapı.