Kapıların kollarını en kolay nasıl değiştirirsiniz? 5 adım

“Kapı kolu nasıl değiştirilir?” sorusunun yanıtını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yeni bir kapı kolu ile kapınıza şık bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kolu değiştirmek içinse size gösterdiğimiz pratik ipuçlarını takip edebilirsiniz.

KAPI KULPU NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Kapılarınız biraz eski mi görünüyor? İç kapılar evin genel görünüşünde büyük bir rol oynar ve siz biraz ilgiyle en iyi şekilde görünmelerini sağlayabilirsiniz. Şanslısınız ki kapı kulpu değiştirmek kendinizin yapabileceği çok kolay bir iş. Bunun için ipuçlarımıza bir göz atın.

MALZEMELER

  • Yıldız tornavida
  • Elektrikli tornavida
  • Şerit metre
  • Yeni bir kapı kolu

1.  ESKİ KAPI KOLUNU ÇIKARIN

İlk olarak kapının üzerinde takılı olan kapı kulpunu tutan vidaları çıkarmanız gerekir. Bunlar genellikle koruyucu plakadadırlar, eğer değillerse kulpun yanında küçük bir yiv olup olmadığına bakın. Yivin içindeki metal plakaya bastırdığınızda kulpun çıkması gerekir. Bazı kulp modellerinde kapının her iki tarafındaki vidaları da çıkarmanız gerekebilir.

2.  PLAKA VE MANDALI ÇIKARIN

Plakanın kenarında bir yiv olması gerekir. Tornavidayı bu yive sokarak çevirin ve plakayı çıkarın. Plakanın altındaki vidaları ve mandalı tutan vidaları sökün ve mandalı kaydırarak çıkarın. Kilit köprüsünü kapı çerçevesinden çıkarın.

3.  ÖLÇÜLERİ KONTROL EDİN

Kapının ön yüzeyindeki büyük deliğin merkezinden, kapının kenarına kadar olan mesafeyi ölçün. Seçtiğiniz yeni kapı kolunun/mandalın bu ölçüye uygun olup olmadığını kontrol edin.

4. YENİ KAPI KOLU PARÇASINI TAKIN

Yeni mandalı kapının kenarına takın ve elinizle vidaları yerleştirin. Daha sonra bu vidaları elektrikli tornavida ile iyice sıkıştırın. İlk önce kapı kulpunun metal çubuklu yarısını, önce kapının ardından kilit mekanizmasının içinden geçirin, daha sonra diğer yarıyı takın ve vidalarını sıkarak sabitleyin.

5.  DÜZELTİN

Eğer söktüğünüz eski kapı kulpunuzdan dolayı görünürde iz veya delik kalmışsa, bunları önce zımparalayın, sonra da ahşap macunu ile doldurun. Eğer gerek görürseniz boyayla rötuş yapın. Son olarak kilit köprüsünü yerine takın.