Kangaroo Paw çiçeği bakımı (Kanguru pençesi) ve tüm püf noktalar

Kangaroo Paw çiçeği bakımı (kanguru pençesi) ile ilgili detayları anlatıyoruz. Kanguru pençesi (Anigozanthos), Avustralya’ya özgü 11 türden ve çiçekli bitkilerin birden fazla alt türünden oluşan bir cinstir. Görüntüsü ile herkesi büyüleyen bu çiçeğin pek çok farklı rengi de var! İşte kanguru pençesi çiçeği bakımı ile ilgili detaylar…

KANGURU PENÇESİ ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Kangaroo Paw çiçeği bakımı (Kanguru pençesi)

Kanguru pencesi, daylilies veya nergis zambağı bitkilerinin yapraklarına benzer uzun, ince, kavisli yapraklara sahiptir. Boru şeklindeki çiçekleri, yelpaze benzeri sıralar halinde saplarda büyür ve onlara bir hayvanın pençesi görünümü veren kadifemsi tüylerle kaplıdır. Çiçekler kırmızı, turuncu, sarı ve mor dahil olmak üzere pek çok farklı rengi vardır.

Kanguru pençe bitkileri oldukça hızlı büyür ve fazla bakım gerektirmez.

Yaygın isimKanguru pençesi, kedinin pençesi
Bitkisel isimAnigozanthos spp.
AileHaemodoraceae
Bitki TürüÇok yıllık, otsu
olgun boyutu2-10 fit yüksekliğinde, 1-2 fit genişliğinde
Güneşe maruz kalmaTam dolu
Toprak tipiKumlu, nemli, iyi drene
toprak pH’ıasidik, nötr
Çiçeklenme Zamanıİlkbahar yaz sonbahar
Çiçek rengiKırmızı, turuncu, sarı, pembe, mor, beyaz
Sertlik Bölgeleri10-11 (USDA)
Yerel AlanAvustralya

KANGAROO PAW ÇİÇEĞİ BAKIMI (KANGURU PENÇESİ ÇİÇEĞİ)

Kangaroo Paw çiçeği bakımı (Kanguru pençesi)

Kanguru pençesi çiçeğini bahçede ya da saksıda yetiştirebilirsiniz. Özellikle cüce çeşitleri saksıda yetiştirmek için oldukça uygundur. Her iki durumda da bu bitkileri sağlıklı yetiştirmenin anahtarlarından biri drenajlı bir toprak kullanmaktır.

Bahçenize eğer iklim koşullarınız uygun ise dikebileceğiniz mükemmel bir çok yıllık bitkidir. Ancak soğuk iklimde yaşıyorsanız, kanguru pençesi çiçeğinizi kışın evin içine taşıyabilmeniz için saksıda yetiştirmeniz önerilir.

GÜNEŞ VE IŞIK İHTİYACI

Bu bitkiler tam güneşte büyümeyi tercih eder. Çoğu gün en az altı saat doğrudan güneş ışığı, kanguru pençe bitkilerinin en iyi şekilde büyümesini ve çiçek açmasını sağlayacaktır. Sıcak öğleden sonra güneşinden gelen yoğun ışığı bile tolere edebilirler. Yetersiz ışık ise uzun bitkilerin devrilmesine ve çiçek üretiminin azalmasına neden olabilir.

TOPRAK SEÇİMİ

Hafif asidik pH’lı (5.8 ila 6.5) kumlu toprak tercih edilen büyüme ortamıdır, ancak kanguru pençeleri iyi drenaj olduğu sürece çeşitli toprak türlerini tolere edebilir.

KANGURU PENÇESİ NASIL SULANIR?

Kanguru pençe bitkileri, bir miktar kuraklık toleransına sahiptir ancak az da olsa nemli toprağı severler. Islak toprak kök çürümesine neden olabilir ve bitkileri öldürebilir. Bu nedenle, sulamadan önce toprağın üstünün birkaç santim kurumasını bekleyin. 

Bununla birlikte, çoğu çiçeklenmenin gerçekleştiği ilkbahar ve yaz aylarında, kanguru pençesi bir miktar ilave suyu sever.

SICAKLIK VE NEM

Bu bitkiler sıcakta gelişir ve don ölümcül olabilir. Yaklaşık 21-26 derece arasındaki sıcaklıklardan hoşlanırlar. Ayrıca doğal olarak kuru koşullarda gelişirler ancak biraz nemi de tolere edebilirler.

GÜBRE

Kanguru Paw (Kanguru pençesi) bitkileri için düzenli gübreleme gerekli değildir. İlkbaharda, çiçek sapları ortaya çıkmadan önce, sağlıklı büyümeyi desteklemek için toprağa bir veya iki fincan kompost ekleyin.

KANGURU PENÇESİ ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

Kangaroo Paw (Kanguru pençesi) çiçeği bakımı ve tüm püf noktalar

Yabani türlerden yetiştiriciler, hastalık direncini artıran ve daha gösterişli çiçeklere sahip çeşitler yaratmak için çalıştılar. Bazı popüler kanguru pençe bitkileri şunlar:

  • Kırmızı ve yeşil kanguru pençesi (Anigozanthos manglesii): Batı Avustralya’nın çiçek amblemi olan bu bitki, yeşil ve kırmızı çiçekler üretir.
  • Uzun kanguru pençesi (Anigozanthos flavidus): Bu tür, genellikle sarı-yeşil renkte olan ve yaklaşık 6 metre boyunda büyüyen çiçeklere sahiptir.
  • Küçük kanguru pençesi (Anigozanthos bicolor): Bu bitki 2 metreden kısa kalır ve sarı-yeşil ve kırmızı çiçekler üretir.
  • Cüce kanguru pençesi (Anigozanthos ‘Bush Ranger’): Anigozanthos humilis ile kırmızı çiçekli A. flavidus arasında bir melezdir . Sadece 30 ila 60 cm genişliğe ve yüksekliğe kadar büyür.

KANGURU ÇİÇEĞİ BUDAMA

Kangaroo Paw çiçeği bakımı (Kanguru pençesi) için budama önemlidir. Kanguru pençe bitkileri ağır budamaya iyi yanıt verir . Çiçekler solduktan sonra bitkileri (yaprakları, çiçek saplarını ve hepsini) toprak hattının 15 cm yukarısına kesin. Bu, eski yaprakların hastalanmasını önleyecek ve daha yoğun büyümeyi teşvik edecektir. Ayrıca, büyüme mevsiminin sonuna doğru ikinci, daha küçük bir çiçek grubu ile ödüllendirilebilirsiniz.

ÇOĞALTMA

Kangaroo Paw çiçeğini bölerek çoğaltabilirsiniz. Bitkileri birkaç yılda bir bölmek de sağlıklı büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir.

  1. Bitkiyi bir kürekle topraktan çıkarın. Bir kerede kaldırılamayacak kadar büyük ve ağırsa, bitkiyi sivri bir kürekle köklerinden ayırın, ardından bölümleri bir kürekle yerden kaldırın.
  2. Budayıcılar veya makaslar kullanarak tüm yaprakları yaklaşık 12 inç yüksekliğe kadar kesin.
  3. Her bölümü yeni bir yere yeniden yerleştirin. Yeni ekilen Kanguru pençelerini yeni büyüme görene kadar iyi sulayın.

TOHUMDAN YETİŞTİRMEK

Sabırlıysanız, kanguru pençe bitkilerinizi ilkbaharda ektiğiniz tohumlardan çoğaltabilirsiniz. Tohum kabuğunu yumuşatmak ve çimlenme şansını artırmak için tohumları iki saat sıcak suda bekletin. Onları ılık, nemli tohum başlangıçlı toprağa yerleştirin. Toprağı nemli tutun ve en az altı hafta geçene kadar çimlenmeden vazgeçmeyin.

SAKSI DEĞİŞİMİ

Saksılarda kanguru pençeleri yetiştirmek için daha küçük veya cüce bir tür veya melez seçin.

Birkaç avuç kumla karıştırılmış çok amaçlı bir saksı karışımı kullanın. Bu, kanguru pençelerinin yerli Avustralya’da büyüdüğü kumlu toprağı taklit eder.

Kökler saksıları doldurduktan sonra, bitkinin saksı değişimi için en iyi zaman ilkbahardır

Daha büyük bir saksıya dikin ya da rizomları bölün ve bir saksı karışımı ve kum kombinasyonu kullanarak birkaç küçük saksıya yeniden dikin. 

Toprağı sürekli nemli tutun (tamamen ıslak değil). Bu süre zarfında, onu aydınlık bir yerde, ancak güçlü güneş ışığından uzak tutun. Bitki tuttuktan sonra, saksıyı tam güneşte kalıcı yerine taşıyabilirsiniz.

  • Kanguru pençesi bitkisi köpekler için zehirli midir? Kanguru pençelerinin köpekler veya kediler için toksik olduğu bilinmemektedir.
  • Kanguru pençesi bitkisi ile kanguru pençesi eğreltiotu aynı mı? Kanguru pençe eğreltiotu ( Microsorum diversifolium ) Avustralya’ya özgü farklı bir bitkidir.
  • Kanguru pençelerinin ömrü ne kadardır? Türe ve çeşide bağlıdır; bazıları iki ila üç yıl sürer, bazıları ise daha uzun çeşitler de dahil olmak üzere çok daha uzun yaşayabilir.

Kangaroo Paw çiçeği bakımı (Kanguru pençesi) ile ilgili detaylar bu şekilde. Diğer çiçek bakımı yazılarımız için “BAHÇE” sayfamızı inceleyebilirsiniz.