Kağıttan gece lambası

Arka tarafı temiz, kullanılmış fotokopi kağıtlarını değerlendirmek için güzel bir çalışma. Çok az bir maliyetle; eski abajurunuzun iskeleti ve kağıtları kullanarak yeni ve çevreci bir lamba yapabilirsiniz.

Malzemeler:
• 80-100 adet A4 boyutunda fotokopı kağıdı. (Kullanılmış olabılır, çeşitli renklerde, desenlerde olabilir)
• Kalem kalınlığında düzgün bir çubuk • Beyaz tutkal • Abajur lamba yuvası • Sıcak silikon tabancası

Nasıl yapacaksınız?
1. Abajurumuz, bol miktarda kağıt çubuklardan oluşuyor. Bu yüzden öncelikli olarak çubukları oluşturmalıyız. Bir kağıdın dar kenarına çubuğu koyun. Elinizle kağıt kaymayacak şekilde sıkıştırıp; kağıdı sarmaya başlayın. Eğer kağıdınızda kayma olduysa elinizle tekrar düzgün form verebilirsiniz.
2. Kağıdın üst kenarına ulaştığınızda beyaz tutkalı kenar boyunca sürün. Yapışkanlı kısmı da çubuğun üzerine sarın. Ardından çubuğu dikkatlice çıkarabilirsiniz. Diğer kağıtları da aynı yöntemle çubuk haline getirin. Biz bu model için 80 adet kağıt çubuk kullandık. Daha fazla yapıp objeyi büyütebilirsiniz.
3. Şimdi sırada bu kağıt çubukların birleştirilmesi işlemi var. Çubukları en sağlam ve hızlı şekilde yapıştırmak için  sıcak silikon kullanın. Önce bir çubuğun ucuna silikon koyun ve diğer çubuğu bunu üzerine geniş açılı olacak şekilde sabitleyin.
4. En zevkli kısımda sıra. Rastgele biçimde diğer çubukları üzerine ekleyin. Altta kalan çubuğun iki ucunu da silikon sürüp diğer çubuk ile birleştirin. Böylece gövdesi oluşacak. Aynı şekilde yanyana, boşlukları bu şekilde ekleyerek abajuru oluşturun.
5. Abajur, lambayı kapatacak seviyeyi ulaştıysa modelin üst kısmını kapatmaya başlayabilirsiniz. Böylece yarım küre  gibi bir obje oluşacak. Bu sefer yan taraflarına değil de çubukları üzerine gelecek şekilde yerleştirip silikonla  sabitleyin. Mutlu son… Kendi ürettiğiniz abajur hazır. Sırada ışıkları söndürüp keyifle izlemeye başlayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN RÜYA AYDINOĞLU FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR