İyi planlanmış küçük bir salon nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Küçük metrekareli salonu olduğundan daha büyük göstermek biraz zorlayıcı olabilir. Eğer doğru planlama ve dekorasyon kurallarını bilirseniz sahip olduğunuz alanları olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Küçük bir salonu dekore ederken yapılması ve yapılmaması gerekenler listesine bağlı kalmak zorlayıcı olabiliyor. Renklerden desenlere; mobilya yerleşiminden depolama seçeneklerine kadar pek çok ögenin değerlendirilmesi gerekiyor.

YERLEŞİM DÜZENİ

Küçük bir salonda oturma birimlerini konforlu bir biçimde kurgulamanın ilk kuralı doğru planlama yapmaktır. Alanı maksimum verimlilikte kullanabilmek için elinizdeki mobilyaları gözden geçirin. Hepsini kullanmak zorunda mısınız? Yan yana geldiklerinde alanı çok fazla domine ediyorlar mı? Küçük odalarda genellikle tek bir mobilyadan yola çıkarak dekore etmeye çalışın. Örneğin kanepe gibi… Eşyalar arasında gereksiz boşlukların önüne geçin. Konforlu bir alan için sehpa, kanepe ve mini bir berjeri kompakt biçimde ve birbirine yakın olacak şekilde yerleştirin.

ÖLÇÜLER

Küçük salonları dekore etmenin altın kurallarından biri odanın ölçüleriyle orantılı mobilyalar seçmektir. Mağazada görüp çok beğendiğiniz için satın almayı düşündüğünüz büyük bir sehpa sizin oturma odanız için uygun olmayabilir. Kompakt alanlarda, işlevsel ve kompakt boylarda mobilyalar tercih etmelisiniz.

İyi planlanmış küçük bir salon nasıl olmalı?

DUVAR RENKLERİ

Burada altın kural ışığı yansıtmak olmalı. Işık ne kadar fazla mekanda dağılırsa odanız o kadar ferah görünecektir. Dar alanlarda koyu renklerdense, nötr bir renk kartelası tercih etmekte fayda var.

DESENLER

Küçük salonlarda çok fazla desen kullanmak mekanı çok kalabalık gösterbilir. Bu sebeple desen tercih edecekseniz de mutlaka o deseni alt tonlarında desensiz tekstil ve döşemelerle dengeleyin.

DEPOLAMA

Limitli alanlara sahip olan salonlarda depolama kilit konulardan biri. Kanepe, orta sehpa, puf, TV ünitesi gibi her bir bileşen, kendi içinde birer depolama hazinesi taşımalı. Olası nişleri de ekstra depolama için değerlendirebilirsiniz.

MOBİLYALARIN YÜKSEKLİĞİ

Yere oturan mobilyalar yerine modüler olanları tercih etmelisiniz. Tekerlekli olanlar iyi birer opsiyon olabilir. Ancak daha da önemlisi yüksek metal ayaklı mobilyalar tercih etmek olabilir. Mobilyaların yerden tavana kadar olan yüksekliği de bir başka önemli başlık. Mekanı çok fazla mobilya ile boğmak iyi bir fikir değil; ancak tavana kadar olan kulpsuz modüller unutmayın ki mekanı olduğundan daha yüksek gösterecektir.

Küçük mutfağı geniş göstermenin 5 pratik yolu