İyi geceler demeden önce

İyi bir uykunun yerini hiçbir şey tutamaz. Bu yüzden iyi geceler demeden önceki kuralları birlikte hatırlayalım.

Satın alabileceğiniz en iyi yatağı alın
Fiyat-kalite dengesini hatırlayın, neye para harcadığınızı bilin: a) Bazalı, visco, kuştüyü, ipek ya da kaşmir kılıflı… Pek çok yatak seçeneği içinde en pahalı  ve konforlusu kalın, yüksek helezon yaylı ve minderi dikişli olanlar. Kendinden yaylı bazalı yataklar latalı olanlara göre daha sağlam olabilir. b) Dikiş derinliği 22-30 cm’den az olan şilteler yayların kolay bozulmasını sağlar.

Tempur yatak, Yatsan.

Gürültü ve ışığın rahatsız etmesini engelleyin
Astarlı perdeler sadece güneşin içeri girmesini ve sizi uyandırmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda gürültü kirliliğini de engeller. Eğer perdeleriniz inceyse altına tela dikerek astarlayın. Yüzeylerin gürültü yoğunluğunu azaltma özellikleri bulunur. Bu yüzden zeminde duvardan duvara kaplayacağınız ince tüylü bir halı, kumaş yatak başı ve kumaş bir puf odanın akustik dengesini sağlayarak sesleri izole eder.

Doğru ısıyı yakalayın
Ne çok sıcak, ne de çok soğuk. Odayı elbette kişisel tercihlerinize göre ısıtın. Ancak önce ortalama 18 dereceyi baz alın. Daha sonra ısı miktarını buna göre yükseltin ya da düşürün ve bu odanın evin diğer alanlarına göre biraz daha soğuk olması gerektiğini unutmayın.

Çarşafları düzenli periyodlarda değiştirin
En ideali haftada bir değiştirmek. Haftanın bir gününü ritüel haline getirin. Mesela pazar gününü tertemiz çarşaflar ve mis kokulu yastıklarla karşılamak size keyif verebilir.

Dağınıklığı önleyin
Düzen, düzen ve yine düzen…. Bir yatak odasının olmazsa olmazı huzurlu ve yalın bir atmosfer. Bu yüzden karmaşayı ortadan kaldıracak bir düzen uygulayın. Oda büyüklüğüne göre bir planlama yaparak doğru depolama seçenekleri yerleştirin. Aksi halde odayı gereksiz yere doldurma ihtimali de var.

Biraz mahremiyet ve güvenlik için
Yatağın odada nasıl konumlandığı çok önemli. Kendinizi güvende hissetiğiniz şekilde yerleştirin. Yatağın hangi tarafında uyuduğunuz da önemli. Bu iki unsuru sağladığınız sürece güvende hissederek uyku kalitenizi yükseltirsiniz. Son olarak kültürel gelenekleri de dikkate alın. Mesela, mahremiyeti sağlamak için diğer aile bireylerinin odasına girerken kapıyı çalın ve kapılarda kilit bulundurun.

Harbor yatak serisi, Crate&Barrel.