İstanbul Silivri’de 210 m2’lik iki katlı müstakil evdeyiz

Günal Ailesi’nin İstanbul Silivri Selimpaşa’daki evi, beyazın hakimiyetinde olsa da sıcak ve modern dekorasyonuyla rustik stilin şifrelerini içinde barındırıyor.

Salonda bej oturma takımı Doğtaş’tan, avizeler Mimaroba’daki DecoFA Avize’den, stor Taç’tan, yan tarafa toplanmış perde Zara Home’dan. Salonda bahçeye kesintisiz bakış var.

MÜSTAKİL, 210 M2, İKİ KATLI EV

Küçük bir sahil kasabasında bahçeli bir eve sahip olma isteği, Günal Ailesi’ni Silivri Selimpaşa Ortaköy mevkiindeki bu yaşam alanını tercih etmeye yönlendirmiş.

Ev ziyaretimizde sohbet ev sahibesi Işıl Günal ile başlıyor, “Eşim Ahmet Günal tekstille uğraşıyor, kendi firması var, ben de ev hanımıyım. Burada üç çocuğumuz ile birlikte toplam beş kişi yaşıyoruz. Arda 14, Alp 10 ve Ilgın 8 yaşında. Bir tane de Pincher cinsi beş aylık bir köpeğimiz var, ismi Limon” diyor ve ekliyor:

“Bu semt sessiz, sakin ve havası da çok güzel. Yaklaşık üç yıl önce Beylikdüzü’nden buraya taşındık. Bulunduğumuz site 6 yıllık, herhangi bir tarihi hikayesi yok. Evimiz müstakil 210 m2, iki katlı. Salon, mutfak, üç oda, iki banyo, çamaşır odası ve hobi odasından oluşuyor. Evimizi eşimle beraber ortak zevklerimiz doğrultusunda dekore ettik, herhangi bir mimardan yardım almadık.”

Salonda duvarlar ahşap kaplama ve beyaza boyanmış. Orta sehpa Büyükçekmece’deki Gökçen&Berke firmasına özel imalat yaptırılmış. Yan sehpalar ve abajur Zara Home’dan.

TADİLATLAR 3 AY SÜRDÜ

Çift evi satın alır almaz dekorasyon ve tadilata başlamış ve tüm çalışmalar yaklaşık üç ay sürmüş.

“Evimiz aldığımızda yeniydi ancak ihtiyaçlarımıza ve zevkimize cevap vermiyordu. Mutfağın önündeki veranda yıkılıp mutfağa dahil edilerek mutfak büyütüldü. Salonun bahçeye bakan duvarı yıkılarak daha aydınlık ve yeşilliği daha fazla görebilmemiz açısından pencere yaptırıldı. Üst katta balkon içeri alınarak hobi odasına dönüştürüldü” diyen ev sahibesi Işıl Günal şöyle devam ediyor:

“FONKSİYONEL VE GÖZE HİTAP EDEN BİR EV OLMALIYDI”

“Evin fonksiyonel olmasının yanı sıra gözümüze hitap etmesi de önemliydi. Kalabalık bir aileyiz ve eşyamız, ihtiyaçlarımız oldukça fazla. Dolayısıyla yaptırdığımız dolaplar ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşıladı. Mutfağı büyüterek ailece uzun süren yemekler ve sohbetler yapabiliyoruz. Renk seçimlerimiz mobilyalarda tamamıyla doğallığı bozulmayacak şekilde olduğu için mobilyaların renkleri korundu. Diğer eşyalarımızda toprak tonlarını ve beyaz rengi tercih ettik. Bir tek oğullarımın mavi-beyaz odasını, rahmetli babamın hediyesi olduğu için, eski evden aynen getirdik.”

DEKORASYONDA SEÇİLEN MALZEMELER

Perdelerde krem keten ve storlar kullanılırken aydınlatma, tavan avize ve dekoratif abajurlarla sağlanıyor. Salonun bahçeye bakan kısmı tamamıyla cam yapılarak gün ışığından olabildiğince faydalanılıyor. Islak zeminler, laminant görünümlü seramik olup diğer odalar laminant parke kaplanmış. Zeminlerde az miktarda dekorasyon amaçlı halı kullanılmış. Mutfak ve koridor dolapları özel imalat Selimpaşa’da bir mobilya firmasına, salon mobilyaları da yine özel imalat Mimaroba’da bir firmaya yaptırılmış. Evin dekorasyon alışverişleri Koçtaş, Bauhaus, Kütahya Seramik, Vitra, Ikea ve Zara Home’dan yapılmış:

“DEKORASYON KADAR SANAT DA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“Evde bizim için çok değerli olan bir suluboya resmimiz var. Dekorasyon kadar sanat da bizim için önemli. Bu suluboya resim, ressam Ömer Pekeriçli’nin kızı, aynı zamanda arkadaşım olan, Seray Pekeriçli’ye ait. Güzel havalarda zamanımız çok bahçede geçiyor. Bahçemizde bolca çam ağacı ve birer tane zeytin ve dut ağacımız var. Burada yaşam şehir içinde olduğundan çok daha rahat, pratik ve huzurlu. Gücümüz yettiğince hayallerimiz, zevkimiz ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalıştık evimizde. Hatta kendimiz için en idealini yaptık diyebilirim. Bence konforlu bir ev, temizliği kolay, az ve öz eşyalardan oluşmalı.”

HAYAT FELSEFEM; ÖNCE SAĞLIK VE HUZUR

Ev sahibesi Işıl Günal, uzun zamandır bir hobiye de sahip: “Babamı kaybettiğim dönemde terapi düşüncesiyle başladığım, şimdilerde ilerlettiğim bir hobim var. Çarpı işi yapıyorum ve yakın zamanda satışını yapmaya başladığım bir de sayfa oluşturdum, Instagram’da @nar_kanavice isimli. Bu aralar onun üzerine çalışmalar yapıyorum, sipariş alıyorum ve daha iyi, daha farklı neler yapabilirim bunlar üzerinde çalışıyorum. Çocuklardan arta kalan zamanlarımı dolduran çok keyifli bir uğraş bu benim için. Hayat felsefem, önce sağlık ve huzur. Bunları doğru düzeyde tutabilirsek hayatta halledilemeyecek hiç bir şey yoktur…”

Mutfak ev sahibesi tarafından çizilip Selimpaşa’daki Elmaslı Mobilya’ya yaptırılmış. Sarkıt lambalar Tekzen’den, kahvaltı masası Elmaslı Mobilya’dan, sandalyeler Koçtaş’tan ve tabureler Zara Home’dan alınmış. Salondan çıkılan verandadaki ahşap duvar kaplamasıyla uyumlu yemek masası takımı Koçtaş’tan alınmış. Zemindeki laminant görünümlü seramikler Kütahya Seramik’ten.

Cam kapaklı dolap Büyükçekmece’deki Gökçen&Berke firmasına özel imalat yaptırılmış. Patine şamdanlar Zara Home’dan. Beyaz çerçeveli resim ve küçük çerçevelerdeki resimler Seray Pekeriçli’ye ait.

YEMEK BÖLÜMÜ

Meşe yemek masası takımı ve büfe Büyükçekmece’deki Gökçen&Berke firmasına özel imalat yaptırılmış. Masa üzeri şamdanlar, büfedeki abajur ve aksesuarlar, duvardaki harita, kanepedeki yastık ve beyaz örtü Zara Home’dan.

HOBİ ODASI

Üst katta balkon içeri alınarak hobi odasına dönüştürülmüş. Duvarlara ahşap kaplama tercih edilmiş. Aksesuar seçimleri Zara Home’dan yapılırken beyaz ahşap dolaplar ve duvar kaplamaları Silivri Sanayi’deki Akgün Sevinç’e özel imalat yaptırılmış. Tavan lamba Mimaroba’daki DecoFA Avize’den. Tabure, renkli klim ve kapaklı sepet Zara Home’dan. Bu odada ahşabın sıcaklığı kendini fazlasıyla hissettiriyor.

ILGIN’IN ODASI

Bu odadaki eşyalar Ikea, English Home, Tekzen ve Koçtaş’tan. Kırmızı çalışma koltuğu odaya renk katıyor. Ikea şifoniyer üzerine kişisel objeler yerleştirilmiş.

Odalar arası holdeki kitap dolapları Selimpaşa’daki Elmaslı Mobilya’ya özel imalat yaptırılmış. Tavan sarkıt lamba Mimaroba’daki DecoFA Avize’den.

Evdeki renk dengesi beyaz ve bej arasında seyrediyor. Ebeveyn odasındaki yatak, komodinler ve dolap Ikea’dan, nevresim takımı ve başucu lambası Zara Home’dan temin edilmiş.

ALP VE ARDA’NIN ODASI

İkiz yataklı oda Çilek Mobilya, Koçtaş ve Zara Home’dan seçilmiş ürünlerle düzenlenmiş. Perde sistemi stor olarak tercih edilmiş.

ÇAMAŞIR ODASI

Çamaşır Odası ev sahibesi tarafından çizilip Selimpaşa’daki Elmaslı Mobilya’ya özel imalat yaptırılmış. Zemin seramikleri Kütahya Seramik’ten. Ferahlık duygusu ev genelinde olduğu kadar burada da mevcut.

HAZIRLAYAN: RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR: BURAK TEOMAN
Evim Dergisi 2018