istanbul başakşehirde ev tadında atölye
istanbul başakşehirde ev tadında atölye

İstanbul Başakşehir’de ev tadında atölye

Geri dönüşüm koçu Tacihan Yongacı ,1+1 dairesini çalışma alanına dönüştürürken buradaki ev havasını da koruyarak sıcak bir atölye kurmuş.

İstanbul Başakşehir’de daha önce ev olarak kullanılan bu daireyi sahibi Tacihan Özkan Yongacı, gerek geri dönüşüm eğitimleri, gerekse kendi çalışmalarını yapmak için bir atölyeye dönüştürmüş. Ancak bunu yaparken bu alana ev sıcaklığı da katmak istemiş:

MOBİLYALARIN BİRÇOĞU ÖĞRENCİLERLE BOYANDI

“Bu atölye evde geri dönüşüm eğitimleri veriyorum. Evlerimizdeki eski mobilya ve aksesuarları yenileme tekniklerini anlatıyorum. Atölyemin dekorasyonunda kullandığım bir çok mobilyayı eğitimler sırasında öğrencilerimle birlikte boyadık.” Koridordaki kırmızı dresuar eskiciden alınarak kırmızıya boyanmış. Leyla Bulut’un el boyaması tabakları ise duvarı süslüyor.

Salonda duvarlar koyu renge boyanmış. Odadaki eşyaların çoğu ise eskiciden alınmış. Aksesuarlar da dahil olmak üzere eşyaların hemen hemen hepsi boya ile yenilenmiş. Yongacı, “Mobilya boyama, ilk anda kulağınıza korkutucu bir fikir gibi gelebilir. Ama eski ya da sıkıldığınız bir mobilyayı boyayıp dekoratif süsleme tekniklerini kullanarak rahatlıkla yenileyebilirsiniz” diyor.

Salondaki dikkat çekici konsol ham halde alınmış. Suyla eskitme tekniği uygulanarak boyanarak ikinci bir şans verilmiş.

Oturma odasındaki her parça gibi şömine ve ayna da öne çıkıyor ve Tacihan Yongacı’nın ellerinde yeniden hayat bulmuş. Ham olarak satılan alınan şömine boyanırken çöpten bulunan ayna tümüyle elden geçirilmiş. Şömineye vintage lagent eskitme tekniği, aynaya ise stencil ve kuru eskitme çalışması uygulanmış. Perdeler ise perdecommimarlik’a diktirilmiş, kanepe özel yapım.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU