İstanbul Altunizade’de sahiplerini anlatan bir ev

Mimar Nedret Tuncer imzalı Altunizade’deki bu bahçe katı daire, ahşap tonlamalar ve küçük renk ilaveleriyle hareketlenen yalın stiliyle, Tirkeş Ailesi’nin yaşam tarzını da yansıtıyor.

220 METREKARELİK 5+1 EV

Altunizade’deki 220 metrekarelik bu bahçe katı daire, 5 oda ve salondan oluşuyor. ÇiğdemAli Tirkeş çifti 6 ay önce çocukları Zeynep ve Ali Tan ile bu eve yerleşmiş. Tercih etmelerindeki en önemli etken ise bahçe katında bulunması ve geniş bir metrekareye sahip olmasıymış.

Televizyon alanının tam karşısına ailenin rahatça oturup TV izleyebileceği büyük bir L kanepe yerleştirilmiş. Bu kanepe Rapsel Mobilya’dan alınmış. Aydınlatmalar Bilge ve Tokalı Aydınlatma’dan. Mermer sehpalar ise Atelier Mobilya imzalı.

MİMARLA ANLAŞIP PROJE ÇİZİLDİ

Sahipleri taşınmadan önce evlerinin yenilenmesi için Mimar Nedret Tuncer ile anlaşmış. Ev sahibi Çiğdem Hanım evde yapılan değişimleri şöyle anlatıyor: “İlk önce mimarımızla anlaşıp bir proje çizdirdik. İhtiyaçlarımıza ve tarzımıza uygun bir proje ortaya çıktı. Özellikle çalışma odası ve çocuk odaları yerleşimi kafamızda soru işaretiydi. Çocukların çok eşyaları oluyor bu nedenle çok iyi tasarlanmalıydı. Ayrıca evde sakin bir çalışma alanına ihtiyacımız vardı. Mimarımızın dokunuşlarıyla bu iki sorunu çok iyi çözdük. Salonun bir kısmı bölünerek bir çalışma odası yapıldı. Çocuk odalarında da en ufak duvar girintileri kullanılarak raf ve depolama üniteleri tasarlandı.”

Salonun bahçeye bakan alanında oluşturulan keyif köşesindeki kanepe ve tekli koltuk Atelier Mobilya’dan seçilmiş.

SADELİK ÖN PLANDA

Ev sahipleri sadeliği sevdiği için duvarda taş renkleri tercih edilmiş. Kumaşlarda da genel olarak grinin tonları kullanılıp araya turkuaz tonları katılmış. Gri ve turkuaz renkleri özel olanak tasarlanan mobilyaların beyaz ve ahşap renkleriyle uyum sağlamış. Yatak odalarında ise yine sadeliğe dikkat edilerek herkesin sevdiği tonlar odalara katılmış. Ebeveyn yatak odasında lila, Zeynep’in odasında pembe ve mint tonları, Ali Tan’ın odasında gri ve kırmızı kullanılmış.

Çiğdem Hanım öğretim görevlisi olduğu için sakin bir çalışma ortamına ihtiyaç duyuyormuş. Çalışma masasının ayaklarında ev sahiplerinin baş harfleri kullanılarak şık ve özel bir görünüm yakalanmış.

“EN SEVDİĞİMİZ EŞYAMIZ YEMEK MASAMIZ VE BÜFEMİZ”

Çiğdem Hanım dekorasyon yapılırken sevdiği bazı eşyalara da yer vermek istemiş: “En sevdiğimiz eşyamız eski yemek masamız ve büfemiz. Evlendiğimizde aldığımız bu mobilyaları mimarımız ile görüşüp değerlendirdik. Cilası değişerek yeni bir görünüm kazansa da bizim için özel bir anlamı var.”

Salonda özellikle iki ayrı oturma köşesi yaratılmak istenmiş. Birinde modern çizgide, büyük, modüler bir köşe kanepe kullanılmış. Ev sakinleri burada ailece televizyon izleyebiliyor. Ayrıca camın önünde bir keyif köşesi planlanmış. Bahçeye karşı oturup kitap okumak ve kahve içmek için özel bir alan yaratılmış. Burada, daha yuvarlak hatlarda bir kanepeye ve bir tekli koltuğa yer verilmiş. Yemek masası ve büfeye özel işlemlerle yeni bir görünüm kazandırılmış. Sandalyeler ve keyif köşesindeki turkuaz renk gri tonların yanında salona canlılık katmış.

MEKANA ÖZEL AYDINLATMALAR

Salondaki bu oturma grupları ve yemek grubuna özel tasarım aydınlatmalar seçilmiş. Çiğdem Hanım buradaki seçimlerini şöyle anlatıyor: “Mekana özel füme camlı eskitme pirinç aydınlatmalar çok hoşumuza gitti. Perdelerde ise sadelik önceliğimizdi çünkü dışarıdaki yeşilliğin önüne geçmesi veya dikkat çekmesini hiç istemedik.”

MUTFAKTA TEMİZLİĞİ KOLAY, MODERN VE SADE MALZEMELER KULLANILDI

Evin mutfağında temizliği kolay, modern ve sade malzemelerin kullanımına önem verilmiş. Çalışma odası evin en önemli ihtiyaçlarındanmış. Özel olarak salonun bölünmesiyle oluşturulan bu odadaki eşyalar Mimar Nedret Tuncer tarafından tasarlanmış ve özel olarak yaptırılmış. Masanın yan tarafında bir de kitaplık oluşturulmuş, böylece depolama sorunu da kendiliğinden çözülmüş: “Dosyalarımı ve kitaplarımı depoladığım rahatça çalışabileceğim bir çalışma odam oldu. Gerçekten keyifli bir mekan oldu.” Çocuk odaları ise belirtilen ihtiyaçlar doğrultusunda en ufak köşe bile değerlendirilerek tasarlanmış. Renk olarak Zeynep’in odasında pembe ve mint, Ali Tan’ın gri ve kırmızıya yer verilmiş. İki odada da hem çalışma, hem oyun alanları oluşturulmuş. Bolca depolama alanı kullanılmış.

EBEVEYN YATAK ODASI

Ebeveyn yatak odasında perde ve duvarda lila renk tercih edilmiş. Bu odada iki ebeveyn için ayrı ayrı iki giysi dolabı tasarlanmış. Ev sahipleri kitap okumayı sevdikleri için yatak başındaki aydınlatmalar özel olarak seçilmiş. Yatağın arkasında kalan duvarda ise duvar kağıdı tercih edilmiş. Bu odadaki dolaplar ve raflı üniteler Mimar Nedret Tuncer tarafından tasarlanmış.

Yatak odasında evin genelinde kullanılan gri renk lila ile buluşmuş. Bu odada iki ayrı dolap tasarlanmış. Yatak arkasında ise duvar kağıdı uygulanmış.

ÇOCUK ODALARI

Çocuk odalarında çalışma ve oyun alanları oluşturulmuş. Bu odalarda en küçük köşe bile değerlendirilerek depolama alanları yaratılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019