İstanbul Akatlar’da şehrin içinde gizli bir cennet!

Neşe Erberk’in Akatlar’daki evinin bahçesi, şehirde saklı bir cennet gibi. Burada geçirdiğimiz keyifli anlarda objektifimize yansıyanları sizlerde seveceksiniz.

Neşe Erberk’in 21 yıldır oturduğu Akatlar’daki evinin bahçesindeyiz. “Bahçemin en keyif verici tarafı şehrin göbeğinde olmama rağmen yeşillikler içinde saklı ve sakin bir alana sahip olabilme lüksü” diyor Erberk. Üst bahçenin sağ tarafında ahşap yürüme yolu boyunca pitosporumlar ekili.

Sol tarafta ise her daim yeşil sarmaşıklar, hanımeli, Viyana’dan üşenilmeden üç yıl önce getirilen, bu yıl beyaz ve kırmızı üzüm vermeye başlayan asmalar, baharda pembe-beyaz çiçek açan manolya ağacı, siyah dut ağacı ve sarı böğürtlenler uzanıyor. Yeşillikler içindeki bu gizli bahçede keyifle zaman geçirmek için oturma ve yemek alanları oluşturulmuş.

70 YILLIK ÇAM AĞACI

Yaklaşık 70 yıllık çam ağacının onun için ayrı bir yeri var. Deyim yerindeyse, gözü gibi bakıyor ona.

AHŞAP BANK ve sehpa Ortaköy İlkokulu’nun yanındaki sosyete pazarından bir ahşap ustasından alınmış. Sarmaşıkların arasında asılı duran seramik duvar süsleri, Neşe Hanım’ın kurucusu olduğu eğitim kurumlarına bağlı anaokullarını ziyareti sırasında satın alınmış ve evinde yerlerini bulmuşlar.

Bu bahçe Türkiye’nin birçok yerinden toplanan aksesuarlarla dolu. Seramik kelebekler Eskişehir Odunpazarı, Kuş kulübeleri Marmaris, Amsterdam ve Edirne, nazar boncuklu sarkaçlar Diyarbakır, yelken ve değirmenli süsler Bodrum, seramik çaydanlıklar Kayseri’den alınmış.

ORTANCA BAKIMI

Ortanca için en önemli yöntem doğru yere dikmektir. Işıklı ortamları severler. Sabah güneşi ve akşam üzeri güneşi yararlıdır. Fakat fazla ışığa maruz kaldıklarında güneş çiçeklerin yapraklarının kenarına zarar verebilir. Çok su severler. Bu nedenle sulamayı sık sık yaptığınızda ortancalarınız daha canlı olacaktır.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: HANDE GÖKSAN
Evim 2017