İşlevsel bir düzen için

Düz planlı ama dar yatak odalarında elverişli bir düzen oluştururken kompakt dolap ve yatak sistemleri imdadınıza yetişiyor.

SORU: Uzun ve dar olan yatak odamda doğru bir yerleşim ve dolap kombini oluşturmakta çok zorlanıyorum. Yatak yanında komodine ihtiyacım var. Ayrıca aynalı bir ünite ve şifoniyer yerleştirmek istiyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum, Tuğba Çelebi.

CEVAP: Düz planlı ve fazla kolon, kiriş ve nişi olmayan yatak odanızın dezavantajı eninin dar ve bir duvarın pencereli olması. Ayrıca kapı tarafındaki 300 cm’lik duvarın bir kısmı da kapının süpürme alanına ayrılacağı için geriye sadece 200 cm’lik bir kullanım alanı kalıyor. Bu alanı da odayı ferahlatmak için boş bırakmanız en doğrusu.

Yerleşim önerisi:
• Yatağı, baş kısmı kapının olduğu duvara gelecek şekilde yerleştirin. Böylece 300 cm’lik duvarda (180×200 cm standart çift kişilik yatak ölçüsü) 100 cm’lik bir alan kalır ki bu alan yatak önü geçişi için yeterli olur.
• Odanın 675 cm’lik uzun duvarı gardırop ve şifoniyer için ayrılabilir. Ancak her ikisi için ayrı modüller düşünüyorsanız bu odayı kullanım açısından biraz zorlar. İşlevsel bir yerleşim için, dolabın minimum 90 cm’lik üç modülden (270 cm) oluştuğunu düşünürsek, duvarda en az 300 cm’lik bir alan bırakmanız gerekir. Geriye kalan alansa şifoniyer için ayrılabilir. Ancak odanın 300 cm’lik eninin çekmece açılımını zorlayacağını unutmayın.
• Bu tarz dar yatak odalarında gardıropla kombin şifoniyer ve makyaj masası çözümü önerilebilir. Eğer ekstra bir depolama alanı kazanmak istiyorsanız, gardırobun bitişine köşe açılı bir modül de yerleştirebilirsiniz.
• Kapının açıldığı duvarda bir süpürme alanı bırakmanız ve gardırop derinliğini çıkarmanız gerekiyor. (300-140=160 cm). Bu alanı boş olarak bırakırsanız odayı görsel açıdan doluluk/boşluk dengesini sağlayarak ferahlatabilirsiniz.
• Yatak başının dayandığı duvarda kapı (80 cm), yatak (200 cm) ve komodinler (65+65=130 cm) için ayıracağınız kısım çıktıktan sonra kalan ortalama  265 cm uzunluk oldukça yeterli.

Dolap içini tasarlarken

Yere göre planlanan dolap sistemlerinin içini düzenlerken olmazsa olmazları baz alın. Giysilerinizi askı ve rafta olanlar diye ikiye ayırın.
Askıdakiler: Uzun elbise, palto, ceket, pantolon ve etekler, gömlek ve bluzlar.
Raftakiler: Kazak, t-shirt, bluz ve iç çamaşırları. Sonra çanta, kemer, eşarp, kravat gibi aksesuarlar ve yeriniz kalıyorsa ayakkabıları da organize edebilirsiniz. Ancak dar bir yatak odanız varsa şifoniyer yerine dolap içine yerleştirilen çekmece sistemi işlevsel olabilir. Dolabı tel sepetler ve kapağa takılan raylı askılıklar gibi ilave aksesuarlarla tamamlayarak fonksiyonel bir alan kazanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLÜSTRASYON MURAT ÖZKAN