Memoria Black ahşap görünümlü seramik, Vitra.

Islak hacimlerde monokrom değişim

Zıtlıkların uyumu: Siyah ve beyaz. Bu iki rengi ıslak hacimlere uygularken malzeme ve tamamlayıcı renk seçimlerinde neyi, neden seçmeli biliyor musunuz?

Mutfak ve banyonun yenileme zamanı geldiyse bunu ertelemeyin. Çünkü eskimiş dolaplar, sürekli su kaçıran bir batarya ya da elinizde kalan duş başlığı, sifon pimi bir süre sonra keyif aldığınız şeyleri yapmanızı engeller hale gelebilir. Karar verip işe başlarken de renk ve malzeme seçeneklerine bir göz atın. Mesela bu yıl neler moda? En sık tercih edilen tezgah hangisi? Tüm bu sorulara yanıt verirken kendi tarzınızı daha kolay belirleyebilirsiniz.

Islak hacimlere monokrom enjeksiyon

Siyah ve beyaz skalasını kullanmaya karar verdiniz. Ama unutmayın bu yıl siyah yerini hafiften griye bırakmış durumda. Tezgah modasında mermer hep favori ama yapay seçenekler de hijyenik ve kolay kullanım açısından tercih ediliyor. Armatürde fotoselli modeller eskidi bile, bataryalar artık sadece sudan değil sıcak-soğuk su geçişi yaparak ısıdan da tasarruf ediyor. Çelik cihazlar değişmiyor ama bunlara renkli modeller de ekleniyor. Bembeyaz mutfağınızda kırmızı, yeşil ya da simsiyah bir buzdolabıyla fark yaratabilirsiniz. Kısacası yeni nesil ıslak hacimlerde artık her şey mümkün!

Neyi, neden seçmeli?

– Mermer efekti veren quartz tezgahlar çok dayanıklı ve leke tutmuyor.

– Shacker stili mutfak ve banyo dolapları zamansız seçeneklerden. Sezonun favorisi gri de bu stile çok yakışıyor. Bunu çıtalı veya düz beyaz lake kapaklarla kombinleyebilirsiniz. Ama ille de siyah diyorsanız araya mutlaka prinç detaylar ekleyerek monotonluğu kırın.

– Küçük elektrikli ev aletlerinde son durum her cihaz kendi içinde birer robota dönüşmüş. Hemen hepsi sıkıyor, eziyor, karıştıyor, bölüyor, hatta yoğuruyor bile. Bu yüzden siz en sık kullandığınız fonksiyonları düşünerek satın alın. Çünkü epey maliyetli olabilir. Eğer monokrom renk skalasına gittiyseniz elektrikli ev aletlerinde de siyah seçenekler mevcut.

– Zeminde gri mi? Evet neden olmasın, hele yeni moda açık planlı bir dairede yaşıyorsanız. Çünkü masif ya da laminat parkede benzer renkler çok moda ve iki farklı malzeme olsa da benzer dokular olunca mükemmelce örtüşüyor. Döşeme şekliniz ise zikzak yani klasik balık sırtı parke modeli olsun.

– Set arasında shacker stilinin favorisi tuğla görünümlü seramikler. Ancak biraz sıra dışı olun ve derzlerini gri renkte uygulayın.

. Armatür, batarya, el duşu gibi sıhhi gereçlerde tercih mat veya parlak ama ille de krom veya nikel. Bu kapak kulp seçiminde de değişmiyor. Böylece farklı yerlerde aynı malzemeyi tekrarlayarak görsel uyumu yakalayabilirsiniz.

ÜÇ ADIMDA DEKORATIF DETAYLAR

Shacker stili bir mutfağın ya da banyonun modası geçer diye düşünüyorsanız modernize ederek daha çağdaş bir havaya büründürebilirsiniz. Böylece uzun bir süre değişim gerekmez.

1. Odak noktası yaratan aydınlatmalar seçin. Mesela siyah bir tezgah kullandıysanız parlak beyaz metal sarkıtlar hem modernize eder, hem de kontrast yaratarak odak noktası oluşturur. Eğer ada üniteniz varsa bunları tam üstüne ikili veya üçlü olarak asın.

2. Bir mutfağın en dekoratif kısmı perdeleri. Bu tarz bir mutfakta elbette rustik perdeler daha şık durur. Perde borusunu kulp ve cihazlar gibi, krom veya nikel tercih edin. Modern bir etki için düz stor üzerine çizgili bir perde asın.

3. Zeminin masif ahşap dokusunu fazla örtmeyin. Çünkü stilin en çarpıcı dokularında biri bu. Bu yüzden hiçbir şey kullanmayabilir ya da küçük bir kilim veya paspas serebilirsiniz.

irastar.com
Ikea.