İskandinav havası

Soderholm Ailesi, tipik bir İngiliz evini, kendi sıcak ve samimi dokunuşlarıyla bir İskandinav evine dönüştürmüş ve sonuç hayal ettiklerinden bile iyi olmuş.
İsveçli olan Lotta Soderholm bir gün Londra’da yaşayacağını asla hayal etmemiş. Üstelik bir adım ileri gidip bir İngiliz evini kendi dokunuşlarını katarak bir İskandinav evine dönüştürmeyi hiç mi hiç hayal etmemiş. İngiliz olan eşi ile tanışması aslında bu kararı vermesinde çok etkili olmuş. 1998’te Londra’ya yerleşme kararı almasının ardından üzerinden tam 12 yıl geçmiş. Ve şimdi de adeta beyaz renkle yıkanmış samimi ve sıcak bir İskandinav evlerinde dolaşıyoruz. Üç katlı ve üç yatak odası olan bu ev mimari olarak 1930’ların havasını taşıyor. Güney Batı Londra’nın Twickenham kasabasında yer alan ev, bugünkü haline pek çok tadilattan geçerek kavuşmuş. Evi biraz daha genişletmek için neredyse tüm dış duvarlar yıkılmış. Bu şekilde bir yatak odası için yeterli  bir alan kazanılmış. Loft havası vermek için evin tüm odaları yeniden dekore edilmiş. Ahşap zemin iç mekanlara hem çok havadar hem de sıcak bir  görünüm kazandırıyor. Beyaz duvarlar 50, 60 ve 70’li yılların retro mobilyalarına çarpıcı bir fon oluşturuyor. Yer yer renk patlamaları, geometrik renk ve desenlerse eve karakteristik görünümünü kazandırıyor.

Aydınlık bir yaşam alanı
Mutfak arka bahçeye açılıyor. Lotta’nın hayali olan bir İskandinav evi duvarların kaldırılmasıyla beraber gerçekleşmiş. Açık planlı, aydınlık yaşam alanı,  ev sahibesinin en sevdiği renkler olan mavi, yeşil, turuncu, sarı gibi çarpıcı tondaki detaylarla dikkat çekiyor.

Çocuk odası
Çocuk odasında iki yüksek yatak kullanılmış. Yatakların altında çalışma masaları yer alıyor. Bu şekilde büyük oranda alandan kazanmışlar. Yatakları Jonny kendisi tasarlamış. Masa ve nevresim takımları Ikea’dan.

Yatak odası
İskandinav tarzı dekorasyon stili yatak odasında da sürdürülüyor. Lotta, ham ahşap karyolayı beyaza boyamış. Jean kaplanan yatak başı ve retro  sandalye yatak odasına sıcak bir atmosfer katıyor. Karyola, post, Ikea’dan. Sandalye ise e-Bay’den alınmış.

Hazırlayan Hanife Yılmaz Fotoğraflar İbrahim Özbunar