Isıtma sisteminin seçimi

Soğuklar bastırmadan önce “yapılması gerekenler” listenizin ilk sırasında ısınma sistemini yenilemek varsa en doğrusunu araştırmanın tam sırası.

Şömineler
Şömine kullanırken ilk dikkat edeceğiniz nokta baca sistemi. Açık haznelerde baca çapı haznenin ağız genişliği ile doğru orantılı olmalı. Kapalılarda ise tütme riski olmadığından minimum 200 mm çap yeterlidir. Rahat çekmesi, basma yapmaması için çatı mahyasını minimum 40 cm geçer. Ancak mecburi eğimlerde 45 derecelik açıyı geçmeden 50 cm kadar olabilir.

Barrington 6 kilowatt odun sobası, www.chesneysistanbul.com


Doğal ve zararsız Bio Ethanol şömineler:

Bio Ethanol gibi doğa dostu temiz yakıt kullanan şömine sistemleri bacasız çalışır. Ayrıca sıvı bio-ethanolü burner kit içerisinde saklayan, kablo veya gaz bağlantısı gerektirmeyen modeller de mevcut. Bunlar sayesinde şömineyi içeride ve dışarıda kurabiliyorsunuz. Üstelik estetik seçenekler bulunuyor.
Hangi baca sistemi?
Her türlü yakıt türüne uygun bir baca sistemi olan Flex baca hızlı ve güvenlidir. Baca yüksekliğinin 30 metreye kadar çıkıtığı yerlerde yekpare montaj olanağı sağlar ve az isçilik sayesinde tasarruf sağlar. Sıvı ve doğalgazlı sistemler için mükemmel baca çözümü olan Easinox bacalar korozyon ve asitlenmeye karşı yüksek direnç sağlar. Dualinox baca sistemleri ise yer kaybından, tuğla ve ıslak sıva pisliğinden sizi kurtaran bir çözüm. Ayrıca yangın emniyeti de sağlıyor. Bu baca dış cephe kullanımında de güvenli ve çok estetik.
Sobalar
Yaydığı infrarose ışınları yüzünden sistem olarak oldukça eski ve dönemsel kalsa da, yeni nesil sobalar oldukça farklı ve yeni teknolojilerle ekolojik ve çevre dostu olma özelliği taşıyor. Ayrıca aynı şömineler gibi ısınma maliyetlerini yüzde 35 düşürerek tasarrufu da sağlıyor. Multifonksiyonel seçeneklerden klasik soba ateşi yayan modellere kadar uzanan geniş ürün yelpazesinde hem odun hem de pelet yakabiliyorsunuz. Ayrıca otomatik programlıları günlük ya da haftalık ayarlayarak tasarrufu artırabiliyorsunuz. Fırına entegre olan seçenekler ise hem ısınma hem pişirme için çok elverişli.
Radyatörler
Isınma sistemlerinin en gelişmiş modeli olan radyatöreler de form değiştirdi. Çok daha dekoratif, hatta heykelsi formlarıyla artık ısıtırken mekanlara değer de katıyor. Ancak yeni nesil radyatörleri eskileriyle değiştirecekseniz mevcut ısı altyapınızı uygun hale getirin. Bunun için mutlaka bir termoteknik ya da mühendisten yardım alın.

Gazlı şömine, Hürsan.

Piet Mondrian’dan ilham alarak tasarlanmış Chromifocus odunlu şömine, Decofire.