Işıkla gelen sıcaklık hissi

Kış geldi. Evlerimizi mevsimin loş ortamından kurtarmak ve daha sıcak atmosferlere sahip olmak için ışık kaynaklarının etkisini de hesaba katın.

SAMİMİYET HİSSİ Yeşil, sarı ve krem tonlarının hakim olduğu, yünlü dokumalar ve sıcak ahşap tonlu mobilyaların bulunduğu bu tarz bir salon, her zaman samimiyet hissi uyandırır. Bunu pekiştimek için bakır ya da pirinç ayaklı sarı ışık yayan bir lambader doğru tercih. Harvey kanepe, Kelebek Mobilya.

BİR AMPUL YETER Kimi zaman tıpkı burada olduğu gibi yumuşak ve sarı ışık yayan bir ampul bile yatak başını sevimli ve sıcak kılmaya yetebilir. himla.com

IŞIK GÖSTERİSİ Doğallığın ön planda olduğu atmosferlerde hasır dokular şık durduğu kadar geçirgen yapısı sayesinde de mekanda keyifli ve davetkar gölge oyunları yaratır. ricebyrice.com

DOĞRU KOMBİNASYON Beyaz tuğla dokulu ve modern formlu mobilyalı sade bir atmosferi, sarı ışık yayan beyaz ve parlak krom bir abajurla daha sıcak kılabilirsiniz. Ikea.

kitschkitchen.nl

Baş ucu aydınlatması seçerken

– Yatak odasında öncelik her zaman için konfordan ve sağlıklı uykudan yana olmalı. Atmosfer ışığının yoğunluğu ve niteliği, uykuya geçişten, sabah kalktığımızdaki ruh halimize kadar her anlamda bizi etkileyen unsurların başında geliyor. Mekanın ana aydınlatmasını bu veriler ışında seçerken aynı kriterleri yatak başı aydınlatması için de kullanabiliriz.

– Bir yatak başı ışığının dinlendirici, yumuşak ve yeteri kadar ışık sağlaması gerekir. Ayrıca oda ve yatakla orantılı durması, uzandığınızda ışığın direkt olarak göze girmemesi, hacimsel olarak mekanı kapatmaması ve doğru bir pozisyonda yerleştirilmesi de gerekli.

– Yatak başında kullanacağınız abajurun yüksekliği komodin ile doğru orantılı olmalı. Ancak yatak başı yüksekliğini geçmemesine de dikkat edin. Elbette kesin bir kural değil ancak yatak başı aydınlatmaları genellikle görsel bir simetri yakalaması açısından çift olarak düşünülür. Eğer eşiniz ve kendiniz için farklı modeller ya da stiller kullanmayı tercih ediyorsanız abajur yüksekliklerinin birbirine eşit olmasına dikkat edin. En ideali abajur şapkasının alt kenarının yatakta oturduğunuzda göz hizanıza gelecek şekilde olmasıdır.

– Eğer farklılıktan hoşlanıyor, ilginç stiller denemeyi seviyorsanız standart bir komodin yerine küçük fiskos masası, küçük ebatlı bir yan sehpa da kullanılabilir. Dikkat etmeniz gereken noktaysa komodin ya da sehpanın yüksekliğidir. Eğer başucu lambanız da yeterince yüksek değilse altını küçük bir kutu ya da birkaç kitap kümesiyle destekleyerek yükseltin. Ancak yatak başı aydınlatmanız odada dekoratif bir unsur olarak da yer alıyorsa standart modeller yerine ayağı heykelsi veya biblo gibi duran seçeneklerden birini tercih ederek odak noktası yaratabilirsiniz.