Işıkla değişen renkler ve mekanlar

Tüm mekanlar renkle canlanır, renkle solar. Ancak rengin en büyük destekçisi ışığın, bu konudaki rolünü de unutmamak gerek.

Yaşam alanlarında ışığa uygun renkleri nasıl seçersiniz?
Evin baktığı yön, saat ve ışığın doğal olup olmaması seçilen rengin duvarda nasıl duracağı konusunda önemli bir rol oynar. Eğer eve yeni taşındıysanız ve duvarlarda hangi renkleri kullanacağınıza karar veremiyorsanız, kendinizi ışığın yönlendirmesine bırakın.

Laura Ashley.

TÜM GÜN GÜN IŞIĞI ALIYORSA
Dekore etmesi en kolay evler. Günün büyük bir bölümünde hafif bir ışık alan odalarda her renk kolayca uygulanabilir. Bu yüzden doğal ışığın avantajını kullanın ve gün ışığını odaya yansıtacak soluk tonlar seçerek aydınlık ve havadar etkiyi pekiştirin. Altın tonları güneş ışığı ile mükemmelce örtüşür. Açık maviler sakinleştirici bir etki yaratır. Yoğun tonlar böyle ışıklı bir mekanda daha parlak durur. Doğru renk ve tonu seçme konusunda endişeleriniz varsa boya markalarının uygulamaları yardımcı olacaktır.

Ikea.

SADECE SABAH GÜNEŞI ALIYORSA
Güneşin doğuşunu gören evler gün boyu değişken ışık alır. Şafak vaktindeki ışık pembemsi bir renk yayar ve gün ağardıkça hızla maviye dönüşür. Güneş ilerledikçe ve öğlene doğru oda oldukça loş bir hal alabilir. Odanızdan her  zaman en iyi şekilde yararlanmak için duvarları açık maviye veya pastel yeşile boyayın. Böylece odanız sabah güneşinde canlanır, öğleden sonraysa bu renkler aydınlık bir his yaratarak loşluğu giderir.

SADECE AKŞAMÜSTÜ GÜNEŞI ALIYORSA
Bu evler genellikle sabahları daha serin olur ve günün ilerleyen saatlerinde ancak ısınır. Bu yüzden aydınlık ve içinizi ısıtan bir sabaha uyanmak için güneş sarısı, ilerleyen saatlerde daha rahatlatıcı ve huzurlu bir atmosfer için serin ve soğuk tonlar seçin. Açık gri her iki seçeneği de kapsayan bir renk olduğundan tüm odalarda tercih edilebilir. Not: Açık gri tonları maviye göre sabahları  oldukça sıcak ve aydınlık, öğleden sonraları ise daha havadar bir his verir.

FAZLA DOĞAL IŞIK ALMIYORSA
Günün hiçbir saatinde yeterince güneş ışığı almayan bir eviniz varsa, biraz serin bir evde yaşıyorsunuz demektir. Yaşam alanlarının serin, soğuk ve itici hissedilmesini engellemek için sıcak renk tonlarını seçmelisiniz. Koyu portakal rengi, mandalina turuncusu veya altın sarısı gibi tonlar, kırmızının alt tonları ile bej, açık kahve, taupe gibi doğal toprak tonları ortamı ısıtır, krem, fildişi beyazı gibi tonlarsa daha aydınlık kılar.

İç mekan koleksiyonu, Pudra rengi, Marshall.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL