İngiltere’deki bu İskandinav stili evde ilham alınacak çok şey var!

Son güncelleme:

Kendi zevklerinize, içgüdülerinize güvenin ve en az Sam Stas ile Joseph Ellis kadar renkli, karakter sahibi bir eve sahip olun! İngiltere’deki bu İskandinav stili evde ilham alınacak ne çok şey var!

YAPILAN TADİLATLARLA DEĞER KAZANDI

Oturma alanını yemek alanından ayırmak için geometrik bir kilim kullanılmış. Bu kilim oturma alanının sınırlarını çiziyor. Koltukların her biri kilimin renklerinde kullanılarak büyük ölçüde bütünlük sağlanmış. Benzer ürünler Habitat’ta bulunabilir.

Sussex’te 50’lerde inşa edilen dört odalı bir İngiliz evi burası. 2008’de satın alınan bu evin değeri, içine yapılan tadilat sebebiyle şimdilerde bir hayli fazla. Evin sahipleri neredeyse evdeki bütün duvarları yıkarak evin şimdiki bol aydınlık görünümüne kavuşmasını sağlamış. Ev sahibesi Sam bir tekstil tasarımcısı. John ise çok daha kurumsal bir işe sahip. Çocukları Oscar ve Kitty henüz 6 ve 3 yaşındalar.

AYDINLIK VE CANLI BİR EV ARARKEN BU EVİ BULDULAR

Yemek odasında yer alan mavi alçak büfe Sam’in bu alandaki en favori parçası. Sırf retro şekline bayıldığı için satın almış. Biraz tadilatla şimdiki haline kavuşmuş.

Eve ilk bakışta edindiğimiz izlenim buranın kusursuz bir İskandinav stiline sahip oluşu. Sam ve Joseph ikinci el eşyalarına ve antikalarına fon oluştursun diye neredeyse tüm duvar ve yer döşemelerinde beyaz rengi tercih etmişler.

Yemek odasında yer alan avize ikinci el eşya satılan bir dükkandan çok ucuza alınmış. Üzerindeki pompomlar ev sahibesi Sam’in eseri. Rafta yer alan Polonyo bebeklerini Sam neredeyse 8 yıldır biriktiriyormuş.

Sam ve Joseph bu eve taşınmadan önce yine Sussex’te bir kasabada yaşıyorlarmış. 1900’lerden kalma ev, fazla küçük buldukları bir kasabada yer aldığı için taşınma kararı almışlar. Çünkü çift aslında Brightonlı. Yıllardır Brighton’ın hareketli hayatına alıştıktan sonra böylesi küçük bir kasabaya bir türlü alışmayı başaramamışlar. Daha aydınlık ve daha canlı bir ev arayışına çıktıklarında şimdiki evlerini bulmuşlar. İçi oldukça bakımsız ve plansız bir haldeymiş.

“Ev kendiniz olabildiğiniz tek yerdir ve çoğu kez kendim bile evimin beni bu kadar mutlu kılabilmesine şaşırıyorum. Çok lüks, çok özel ya da şaşırtıcı değil. Sadece bizi anlatıyor. Mühim olan da sadece bu! Fazla yerimizin ve bütçemizin olmayışı ise bizi evi yenilerken çok daha yaratıcı olmaya teşvik etti. Ortaya da çok daha sıcak ve renkli bu ev çıktı”

EV ÇOK FAZLA TADİLAT GEREKTİRİYORDU

Sam evi alma konusunda eşini ikna etmekte epey zorlanmış. Çünkü çok fazla tadilat gerektirdiği için bütçelerini epey zorlayacak gibi görünüyormuş. İlk etapta duvarları yıkmışlar. Oturma odası ile yemek odasını birleştirmişler. Mutfak da çok küçük olduğu için holün bir kısmından çalarak mutfağı genişletmişler. Zaten bu kadar uzun bir koridorun olmasına da gerek duymamışlar.

Benzer planlamayı üst kat için de uygulamışlar. Daha büyük bir banyo için ayrı ayrı olan banyo ve tuvaleti birleştirmişler. Evin aydınlık olması her ikisi için de çok önemli olduğundan daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yapmışlar: Her yeri beyaza boyamışlar! Aslında arkadaşları gri ya da beyazın en azından daha koyu tonları olması için onları pek çok kez ikna etmeye çalışsalar da Sam ve Joe beyazı tercih etmekte ısrarlı davranmışlar. Sonuç da tam olarak istedikleri gibi olmuş.

KOLEKSİYONLARINI SERGİLİYOR

Sam vintage oyuncaklar ve çocuk kitapları koleksiyonları yaptığından beyaz fon tüm bu koleksiyonları sergilemek için çok ideal olmuş. Kasaba evlerindeki pek çok eşyayı bu yüzden sergileyememiş. Aslında oradaki eşyalarını da çok sevmesine rağmen bu evde tamamen aydınlık bir görünüm yaratabilecekleri eşyalar tercih etmişler. Bu sebeple çoğu eşyayı e-Bay’de satmışlar. Viktoryen tarzdaki kanepe ve ham ahşap kır evi stili yuvarlak yemek masasını Sam hala unutamamış. Ancak yine de bir eve karakterini veren parçaların eski şeyler olduğunu düşünüyor.

MUTFAK DEKORASYONU

Mutfak alanı oldukça küçük olmasına rağmen Sam buraya karakter eklemeyi başarmış. Tipik bir mutfak değil burası. Göz alıcı koleksiyonlarını sergilemek için olabildiğince açık raf sistemleri tercih etmiş. Mutfak üniteleri Ikea’dan. Kapının her iki yanında yer alan raflar ikinci el eşya satan bir dükkandan sadece 1 Sterlin’e alınmış. Kırmızı metal duvar rafı Habitat’tan.

Mutfak çok renkli aksasuarlara ev sahipliği yapıyor. Üst dolap ve rafların çoğu eskicilerden toplanıp tadilat yapıldıktan ve boyandıktan sonra şimdiki görünümlerine kavuşmuşlar.

Vintage stildeki duvar ünitesi tam bir renk patlaması yaratıyor. Beyaz duvarlarla da muhteşem bir kontrast sağlıyor. Bu üniteyi bir dergide görmüşler. Ve benzerini yaratma konusunda onlara ilham kaynağı olmuş. Aslında ilk başta yeşil olan bu rafın kulplarını söküp komple kırmızıya boyamışlar. 50’lerin stili mutfakta da kendini göstermeye devam ediyor. Sam evin geri kalanıyla bütünlük yaratması için bunu renkli melamin bardaklarla başarıyor. Çoğu aksesuar ve elektrikli gereçler indirimden ya da internetten çok ucuza alınmış.

Merdivenlerin ayak ucunda yer alan vintage telefon sehpası eklektik aksesuarları sergilemek için kullanılıyor. Hala kullandıkları vintage telefonu ise e-Bay’den satın almışlar
Sam’in renkli merdiven fikri eve girer girmez çok çarpıcı bir etki yaratıyor. Evin geri kalan kısmı için de girişte bir ipucu oluşturan merdivenlere bildiğimiz senaryo hakim: Beyaz ve renkler…

SAM’IN ÇALIŞMA ODASI

Sam çalışma odasına aşık desek çok da yersiz olmaz. Bu odanın Downs manzarası ona çalışırken çok büyük ilham kaynağı oluyormuş.

Eğer biraz cesaretiniz varsa siz de Sam’in yatak odası gibi bir yatak odası elde edebilirsiniz.
Feminen bir atmosferin hakim olduğu bu odada tek maskülen köşe 70’lerin stilini yansıtan
komodinin olduğu köşe. Burası Joe’nun tasarladığı tek köşe.

KITTY’IN ODASI

Kitty’nin odasında feminen bir atmosfer yaratmak istemişler. Ancak bunu yaparken Barbie pembesini kullanmamaya özellikle özen göstermişler. Klişe bir görünüm olmaması için neredeyse Sam her şeyi kendisi yapmış. Perdeleri yıllar önce dikmiş örneğin. Köşedeki şifoniyeri de yeniden boyayarak bu odaya uygun hale getirmiş.

“Tasarım, modern ya da lüks denilebilecek mobilya ya da aksesuarlara sahip olabilirsiniz. Ancak evinizin sizi anlatmasını, yaşanmışlıkları çağrıştırmasını her şeyden önemlisi bir karakteri olmasını istiyorsanız o zaman ikinci el eşya satan dükkanları ve bit pazarlarını ziyaret etmelisiniz.“

BANYO DEKORASYONU

Banyo tavana kadar fayansla kaplıymış. Aslında nemli bir alan olduğu için herkes fayansları sökmemeleri konusunda onları uyarmış. Ancak Sam bu söylentilere pek kulak asmadığından fayansları sökerek duvarları plastik asıllı bir malzemeyle yalıtmış. Sonra da bu malzemenin üzerine direkt boya uygulamışlar. Böylelikle banyo da yaşam alanının bir parçası haline gelmiş. Sanki diğer odalardan farksız bir oda gibi burası. Raf üniteleri ve kutular, Ikea’dan, küvet ise e-Bay’den çok uygun bir rakama alınmış.

Bu villada sade bir yaşam tarzına eşlik eden vintage detaylar var

https://www.evimdergisi.com.tr/bu-villada-sade-bir-yasam-tarzina-eslik-eden-vintage-detaylar-var/