Ev turu: İngiltere’de beyaza tutkun natüralist bir evi gezdik

Son güncelleme:

Alex ve eşi Keith yıllarca Hong Kong, Avustralya ve Filipinler gibi çok farklı yerlerde yaşamışlar. Dünyanın farklı noktalarında restoran işletmeciliği yapmışlar. Bundan tam on beş yıl önce Alex, Mizzy adlı kızlarına hamile kaldığında tekrar memleketleri olan İngiltere’nin Brighton şehrine taşınmaya karar vermişler.

Regency meydanında yer alan ev, çarpıcı mimarisi ve bahçesiyle dikkat çekiyor. Evin mimarisinin ve bahçesinin albenisini çok yüksek olmasına rağmen iç mekanlar aslında çok da istedikleri gibiymiş. Ancak yine de ev sahibesi Alex beşinci katta olan bu daireyi gördüğünde yaşamak istediği evin bu olduğuna karar vermiş.

Ev çok büyük olmadığı için neredeyse her şey çift işlevli. Aynı zamanda ev çok geniş de olmadığı için olabildiğince dağınık görünümün önüne geçilmiş.

Alex, kolları sıvayıp tadilata başlamış. Evdeki eşyaları antreye yığarak tüm odaları baştan aşağı elden geçirmişler. Duvarların boyası, banyodaki karolar, mutfak, şömine hatta yer döşemelerinin cilası bile sökülerek yeniden planlanmış. Evdeki her şey orijinal ve en sade haline döndürülmüş. Alex halihazırdaki neredeyse tüm eşyaları atarak antikacı ya da eskicilerden ikinci el eşyalarla eve şimdiki karakterini vermiş.

“Tüm eşyaları beş kat yukarı taşımak gerçekten bizim için unutulmaz sahneler yarattı. Eğlenceli ve komikti. Tüm o mobilya, bavul ve bebek eşyaları… Gerçekten zor oldu ama sonuç bizim için gerçekten çok güzel.”

İKİNCİ EL EŞYAŞAR KULLANILDI

İkinci el eşyalar ve ticari yaşamla ile ilgili deneyimi sadece evin tadilatı için ve aynı zamanda kendisine yeni bir hayat ve kariyer inşa etmesinde ona çok yardımcı olmuş. Alex, yerel bir butik olan İgigi’de çalışmaya başlamış. 7 yıl sonra dükkanın sahibi Zoe Ellison ile ortak olmuşlar. Akabinde İgigi kafeyi ve İgigi dekorasyonu açmışlar.

Alex’in doku, renk ve doğal malzemelere duyduğu tutku evin her köşesinde karşımıza çıkıyor.

Zamanla pek çok kişinin evini dekore etmeye başlayan Alex tarihle kucaklaşan evler yaratmaktan geri kalmamış. İnsanların ‘yapma’ evlerde yaşayamayacaklarını, özlerine yakın bir şekilde yaşamaları gerektiğini savunuyor. Bu sebeple de evleri dekore ederken doğaya gönderme niteliğindeki malzeme ve renklerden faydalanıyor.

MUTFAK DEKORASYONU

“Mutfaktaki ahşap kaşıklara bayılıyorum. Her gittiğim yerden topladığım bu kaşıklar sadece dekoratif a maçla orada değiller. Yemek yaparken her fırsatta kullanıyorum….‘’

Mutfağı Alex’in marangoz olan bir arkadaşı yapmış. Eve hakim olan doğallık burada da devamlılık gösteriyor. Cilasız ahşap plakalar, dolap kapakları olarak görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Büfede yer alan seramik gereçlerin tamamı Alex’in seyahatlerinden. Duvardaki kesme tahtaları ise sanatsal bir köşe oluşturan sıradan aksesuarlar.

SERAMİK KOLEKSİYONU

“Çok özgür ruhlu bir genç kızdım. Onaltı yaşında çalışmak için evden ayrıldım. Babam bir antika uzmanıydı ve ondan bu konuda çok şey öğrendim.‘’

Alex farklı tarzları harmanlamaktan ve farklı dekorasyon stillerini evde uygulamaktan çekinmemiş. Mutfaktaki vintage stili gri renkli modern seramikler çok şık bir görünüm oluşturuyor.

ANTRE DEKORASYONU

Yemek odası olarak da işlev gören antreye avize ve ayna çok şık bir görünüm katıyor

Büyük meşe masanın etrafında farklı stillerde sandalyeler diziliyor. Antre aynı zamanda bu evin yemek odası olarak da işlev görüyor. Tavandaki pencere antrenin adeta ışıkla yıkanmasını sağlıyor.

MİZZY’NİN ODASI

Alex’in onbeş yaşında olan kızı Mizzy’nin odası tam da bu yaşın ruhunu yansıtır biçimde dekore edilmiş. Alex kızının odasında bir duvarı olduğu gibi siyaha boyamış. Mizzy burada yaratıcılığı dilediği gibi resimleyebiliyor.

YATAK ODASI DEKORASYONU

Alex kendi yatak odasında davetkar ve sıcak bir görünüm yaratmak için bol bol kadife dokulu tekstiller kullanmış. Büyük antika ayna mekandaki ışık miktarını maksimize etmek için ideal. Eski bavullar ise depolama için çok şık bir fikir!

Yatak odasında yer alan Viktoryen tarzdaki ipek elbise Ardingly antika fuarından. Kurutulmuş yaseminler ise bir sokak satıcısından satın alınmış. Yatağın hemen yanı başındaki Hint işi sandalye komodin olarak kullanılıyor. Ahşap iskeleti komple deri kaplanmış.

Alçı, eve eşsiz bir yalınlık duvarlara ise derinlik ve doku katıyor. Bu da evdeki sıcaklık hissini pekiştiriyor.
Alex’in apartmanını dekore ederken ilham aldığı tarz İgigi’nin dekorasyonu olmuş. Ahşap, deri, keten, alçı gibi doğal malzemeler bu sebeple evinde sıklıkla karşılaştığımız malzemelerden.

BANYO DEKORASYONU

Banyo küçük olmasına rağmen oldukça aydınlık ve ferah. Ahşap panel duvarlar ve boydan boya pencerenin ışık miktarına katkısı yadsınamaz. Ahşap dresuar lavabo için şık bir masa görevini üstleniyor. Ham ahşap peynir kutuları ise kozmetikleri saklamak için iyi bir fikir.

Hollanda’da beyazı cesurca kullanan natüralist evdeyiz