İlkbahar-yaz ev modasında ne var?

Duvar kağıdı ve tekstilden mobilyaya, oyuncaktan balkonve bahçeye kadar evin her alanı için söz konusu dekorasyonmodası, bu yıl Maison&Objet Fuarı’nda bizi “Crazy” yani çılgınev teması altında karşıladı. Etnik’ten, sahil ve kır evinekadar uzanan pek çok farklı stil için ilginç ve şık tasarımlar,yeni malzeme ve uygulamalar evleri, dünyanın kasvetli veboğucu havasından soyutlamak, kendi içinde renkli, farklıve olabildiğince özgün bir yaşamın kapısını aralamak içinyeniden şekillendiriyor. Bunu yaparken mizahla kaotik etkiyiiç içe geçirerek kimi zaman eğlenceli, kimi zamansa birazçılgın sayılabilecek yaşam alanları tasarlanıyor. Böyleceevler içinde yaşayanların zihinlerini dinlendiren ve nefes aldıranalanlara dönüşüyor.

Öne çıkanlar
Adı üstünde “crazy” yani çılgınev… Böyle bir evde tek bir stilinbarınması mümkün değil elbette.Ham malzemelerin modernformlarla birleştiği, vintage stilinendüstriyel detaylarla bütünlendiği,kısacası hayal dünyanızda nasıl bir ortamvarsa onun hakim olduğu bir dekorasyonanlayışı öne çıkıyor. Her stilin kendiiçinde sınırları olsa da bunu birazzorlayarak hafif kaotik mekanlardikkat çekiyor. Alt temalarda öneçıkan stiller arasında etnik şık, sahilevinin dingin havasını renklerle karıştıran kırevi stili, pop art akımının sadeleşmiş retro halive teknolojiden nasibini alan İskandinav vintagestilini sayabiliriz. Modern minimal ve klasiktasarımlar azalsa da yerini koruyor.

Global dünyanın yenilikleri
Global dünya kültüründen ilham alan etnik şıklık bu yıl dadevam ediyor. Stilin farkı etnik detayların endüstriyel formlarlave geleneksel malzemelerin yeni tekniklerle buluşması.Doğal dokulu duvar kağıtları, patchwork dokumalar,el işi örgüler, geri dönüşümlümalzemelerin yanısıra, Asya’dan Afrika veAvrupa’ya tüm etnik ögeleribu stilinde görebilirsiniz.
~
Başrolde tekstil var!
Ev tekstilinin yenilikleri bu yıl çok dikkat çekiyor. Bu yılın renk,desen ve doku temaları sanki moda sayfalarından çıkmışçasınalüks ve tasarım kokuyor. Ünlü moda markalarının popülerdesenleri, farklı dokuma ve baskı tekniklerini görmekmümkün. Ham keten, pamuk gibi doğal tekstiller ağırlığınıhissettiriyor. Ancak renkler ve tonlar oldukça parlak.
Doğalmışgibi duran sentetik kumaşlara da rastlamak mümkün. Bukumaşlarda renkler parlak neon tonlarından, gri, kum beji,siyah ve beyaz gibi kontrast tonlara kadar uzanıyor. En irisindenen ufağına kadar çiçek desenleri hemen her yerdekarşımıza çıkıyor. Nevresim takımları, perdeler, duvar kağıdıve mutfak tekstilinde el örgüsüsüslemeler, aplike, nakış veişlemeler oldukça fazla kullanılıyor.
Grafik baskı desenler artıkvintage stiline bile nüfuz etmişdurumda. 1950’lerinstilinden etkilenen tasarımcılar,o yıllara ait ekonomikve kültürel değişimindekorasyona etkisiniözellikle ev tekstilindehem desen, hem demalzeme olarak hissettiriyorlar.Geometrik desenlerve illüzyon yaratan baskıteknikleri en sık kullanılanlardan.Elbette folklorik efektler de sıcakrenkleriyle karşımıza çıkıyor. Banyo tekstiline ise doğal dokumalarhakim. Direkt cilde temas eden havlulara yeni üretimteknolojileri ile bakteri barındırmama, hijyen ve yüksekemicilik gibi özellikler ekleniyor. Üreticiler ayrıcaketen, bambu, doğal ipek ve kenevir gibigeri dönüşüme müsait malzemeleri de sıkçakullanıyorlar.

Kır evinden sahil evine geçiş
Geleneksel kır evi stili farklı halleriyle sık sık evlerimize giriyorama bu yıl sahil evi havasının taze ve ferah atmosferiyle bütünleşiyor.Eskinin ağır klasik evleri yerini yeni moda klasik dekorasyonabırakıyor. Çağdaş mekanlara gerçek eklektik dokunuşlarekleniyor.Bir anlamda şehir evinin hızlıve yoğun temposundan“yavaş” hayata bir kaçışolarak yorumlayabileceğinizsahilile dağ evi havasınıbirleştiren dekorasyondaeskitme ahşapdolaplar, galvaniz mobilyalarhatta tenekeaksesuarlar bile bulunuyor.Kalın yün dokumalar, gerçekkaşmir ve keçe örtüler, kaba sayılabilecekformlar dikkati ilk çekenlerarasında. Ancak şehir evindeyaşayanlar için dekorasyon dahasıra dışı yorumlanıyor. Şehir evlerininyalın ve geometrik dokusubohem stille birleşerek endüstriyelvintage stilini öne çıkartıyor.