İğneye iplik geçirmenin kolay yolları ve püf noktası (Aparatsız)

İğneye iplik geçirme aparatı sıkça kullanılıyor ancak elinizde iğneye iplik geçirme aparatı yoksa, bu püf noktaları kullanarak da kolayca geçirebilirsiniz.

Dikişin en zor kısmı çoğu zaman dikişin kendisi değildir, çoğu kişi ipliği iğne deliğine sokmayı başaramaz. Birkaç saniye içinde ipliği nasıl geçireceğinizi size göstereceğiz. İğneye iplik takmak kabus olmaktan çıktı. İşte detaylar…

İĞNEYE İPLİK GEÇİRME PÜF NOKTALARI

Dikiş ipliğinin takılması çoğu zaman uzun zaman alabilir. Akıllıca bir numarayla ipliği iğnenin deliğine çok hızlı bir şekilde sokabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmektir:

  1. Dikiş ipliğini istenilen uzunlukta kesin ve avucunuzun üzerine yerleştirin.
  2. Şimdi iğnenin deliğini hızlı bir şekilde ipliğin küçük bir alanına sürün – ve ipliğin kolayca delikten geçtiğini görün. İplik iğne deliğine iki kez giriyorsa bir ucunu dışarı çekmelisiniz.

İğneyi avucunuzun daha sert kısımlarına sürttüğünüzde yöntem en iyi sonucu verir. Örneğin işaret parmağının altındaki ped özellikle uygundur. Eğer hile ilk seferde işe yaramazsa, biraz pratik yapmaya değer. Bu sizi gelecekte sıkıcı iplik takma zahmetinden kurtaracaktır.

ALTERNATİF YÖNTEM

İpliği en kolay şekilde iğneye geçirmek için şu adımları da takip edebilirsiniz:

  1. İpliği ucunu düzgün bir şekilde kesin.
  2. İpliğin ucunu sivri bir şekilde yapmak için parmaklarınızla hafifçe düzeltin.
  3. İğnenin ucunu parmaklarınızla tutun ve diğer elinizdeki ipliği iğnenin ucuna doğru yönlendirin.
  4. İplik iğnenin ucuna ulaştığında, iğnenin ucunu ipliğin üstünden hafifçe çekerek ipliği iğnenin içinden geçirin.
  5. İpliği tamamen iğnenin içinden geçirdikten sonra, iplik ucunu yeniden düzeltin ve iğne ucundan çıkarın.

DİĞER SEÇENEKLER

  • Yıpranmış bir dikiş iğnesi iplik geçirmeyi zorlaştırır. İpliği kısa süre nemlendirin ve ardından tekrar deneyin. Bu, ipliğin ucunun sivri olmasını sağlar ve iğne deliğinden geçmeyi kolaylaştırır.
  • Bir diğer yöntem ise saç spreyi kullanmaktır. İpliğin ucunu saç spreyi ile püskürtün. Bu, ucu daha sert hale getirir ve genellikle işinizi kolaylaştırır.
  • Yukarıda belirtilen hileler işe yaramazsa, herhangi bir ipliği hızlı bir şekilde geçirmek için kullanabileceğiniz iplik geçirme aparatları da vardır. İpliği verilen aparata kelepçeleyin ve ipliği içinden çekin.

Dikiş iğneleriniz kaybolmasın diye kumaş iğnelik yapıyoruz – Videolu kendin yap tarifi