İdeal kanepeni bul!

Oturma odasının kalbinde yer alır kanepeler. Onlara biraz kişisellik ekleyerek ideal ve konforlu bir oturma alanı yaratabilirsiniz. İşte size ipuçları…

Mayfair kanape, Enza.

Kış aylarının olmazsa olmazlarından biri konforlu bir kanepedir. İç mekanda geçirilen vakit arttıkça kanepede kıvrılıp keyifli anlar geçirme isteği de had safhaya çıkıyor. Bu karşı konulmaz keyif için kanepe alanınızı planlayabilir, onu her zamankinden daha çekici bir hale getirebilirsiniz. İdeal kanepenizi yaratmak için ilk olarak, doğru kumaşı seçtiğinizden emin olun. Kullanışlı ve yumuşak bir dokunma hissi uyandıran kumaşları tercih edin.  Aynı zamanda kanepenin yerden yüksekliğini ve derinliğini de göz önünde bulundurun. Kanepenizi sıklıkla uzanmak için kullanıyorsanız derinliğinin fazla olmasına özen gösterin. Evinizde sık sık yatılı misafir  ağırlıyorsanız yine kanepenin derinliği sizin için önemli bir kriterdir. Kanepenin ideal yükseklikte olup olmadığını  anlamak içinse şu yolu deneyebilirsiniz. Üzerine oturduğunuzda diz kapaklarınızın altına baskı yapmaması gerekir. Özellikle sert sünger ve kumaşı olan kanepeler doğru yükseklikte seçilmediği taktirde kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir. Kanepenin üzerine oturduğunuzda diz kapaklarınızın 90 derecelik bir açı çizerek kanepe yüzeyinden hafifçe yukarıda kalması gerekiyor.

Son olarak kanepenin formu da önem verilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Örneğin uzun oturmayı seviyorsanız L şeklinde bir kanepe alabilir, yan sehpa için alanınız yoksa kutu kollu olanları tercih edebilirsiniz.

Mükemmel kanepe için bu adımları takip edin

1. Alanınızın şekline göre karar verin. Örneğin alan çok küçükse retro stilde ve derinliği az olan bir kanepe tercih edebilirsiniz.
2. Mekandaki desen, renk ve stile göre bir döşemelik kumaş tercih edin. Düz renkler tercih etmeniz kanepenin üzerinde ve etrafında zaman zaman değişiklik yapabilmek için size daha fazla şans verecektir.
3. Kanepeninizi kişiselleştirmenin yollarından biri de ayak seçimidir. Sadece ayaklarını değiştirerek bile tarz değişimi yaratabilirsiniz.